Characterization and treatability studies of tobacco industry wastewaters
Tütün endüstrisi atıksularının karakterizasyonu ve atılabilirlik çalışmaları
  1. Tez No: 50194
  2. Yazar: GAYE BOZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SOL KOHEN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Tütün, umumiyetle çiftçiler tarafından ticari amaçlı üretilen bir üründür. Türkiye'de tütün daha çok sigara yapımında kullanılmaktadır. izmir' de iki adet sigara fabrikası bulunmaktadır. Bu çalışmada, izmir'de ki bir sigara fabrikasının atıksularının karakterizasyon ve arıtılabilirlik çalışmaları yapılmıştır. İncelen tesisin atıksuları evsel ve endüstriyel atıksulannın karışımıdır. Sigara endüstrisi atıksu arıtma tesisi dengeleme tankı, paket biyolojik arıtma ünitesi ve stabilizasyon havuzundan oluşmaktadır. Arıtma tesisi çıkış suyu sulamada kullanılmaktadır. Mevcut tesiste arıtma ve işletme problemleri yaşanmaktadır. Atıksuyun karakterizasyonu için arıtma tesisisin giriş boru ağzından 24 saatlik kompozit numune alınmıştır. KOI ve pH değerleri 7 haftalık süre boyunca ölçülmüş ve kimyasal arıtılabilirlik çalışmaları yapılmıştır. Kimyasal arıtma denemeleri sırasında en verimli, kullanımı kolay ve en az çamur oluşturan kimyasalın / koagülantın araştırılması için kireç, ferri klorür, Fenton reaktifi ve polielektrolit & polialimimyumklorür kullanılmıştır. Jar testleri yapılarak her kimyasalın / koagülantın optimum şartlarda optimum dozları belirlenmiştir. Her bir kimyasalla ayrı ayrı ı arıtılan giriş suyu daha sonra biyolojik arıtma denemelerinde kullanılmıştır. Biyolojik arıtılabilirlik çalışmaları 1 litrelik beherlerde doldur- boşalt sistemiyle yapılmıştır. Her iki arıtma aşamasında KOI giderim verimleri hesaplanmış, kimyasal arıtmada kullanılacak koagülant / kimyasal bu verimlere göre belirlenmiştir. Kimyasal arıtma sonrası oluşan çamur miktarları hesaplanmıştır. Kimyasal ve biyolojik arıtma sonrası oluşan çamurların suyunun alınma işleminin belt filtre ile yapılacağı tasarlanmıştır. Kimyasal arıtma üniteleri doldur-boşalt ve sürekli sistemler için ayrı ayrı tasarlanmış, atıksu debisinin az olması nedeniyle doldur-boşalt sisteminin sürekli sisteme göre daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tobacco is currently produced by farmers for the commercial manufacture of products that are smoked or chewed. The most commonly used product of tobacco in Turkey is cigarette. There are two cigarette factories in Izmir. In this study, wastewaters of one of the cigarette factories in Izmir was characterized and treatability studies were done. The wastewater of the cigarette factory is the combination of domestic wastewater and process wastewater. The existing wastewater treatment plant consisted of an equalization tank, a compact biological treatment unit and a stabilization pond. The effluent water is used for irrigation. There were operational and treatment problems in the plant. Chemical treatment alternatives were studied to solve some of the problems. 24 hour composite samples taken from the inlet pipe of the treatment plant were used for wastewater characterization. COD and pH values were measured daily for a 7 week period and chemical treatability studies were done. In order to determine the most effective, the most useful and less sludge producing coagulant or chemical, to be used for chemical treatment, lime, ferric chloride, Fenton reagent and polyaliminum chloride (PAC)& polyelectrolite were tried. The optimum doses at optimum conditions for each of the chemical / coagulant were determined by jar test experiments. The influent wastewater was treated chemically with each of the chemicals separately; and then, chemically treated wastewaters were used for biological treatment. Biological treatability studies were done in a one liter beaker by a batch system. The COD removal efficiencies of both chemical and biological treatment steps were calculated. The chemical that will be used for chemical treatment was selected according to treatment efficiencies. The amount of sludges produced during chemical treatment were determined. The sludges produced during chemical treatment and biological treatment were designed to be dewatered by a belt filter separately. Chemical treatment units were designed for a batch and a continuous system separately. As the wastewater flowrate is low, batch system has more advantages than continuous system.