Energy savings in industrial processes through pinch technology
  1. Tez No: 50192
  2. Yazar: HAKAN AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL H. TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET 1970'li yılların başındaki enerji krizinden sonra, daha iyi proses dizaynına büyük bir ilgi yönelmiştir. Bunların basan ile uygulanan alanlarından biride proses entegrasyonudur. Genel olarak Pinch Teknolojisi olarak özetlenen, entegre sistemlerin dizaynında minimum enerji seviyelerini garanti eden termodinamik temelli yöntemler petrol, genel kimya, petrokimya, kağıt, gıda vb. endüstrilerindeki ısı eşanjörü ağlarına, ısı pompalarına, kombine ısı ve güç çevrimlerine ve utilite sistemlerine uygulanmaktadırlar. Sonuç olarak, Pinch teknolojisi göstermiştir ki, tesis dizaynındaki kolaylık ve enerji maliyetlerinin iyi kullanımı sayesinde iyi bir proses entegrasyonu elde edilebilmektedir. Proses entegrasyonu uygulamaları yeni dizayn ve retrofit dizayn olmak üzere iki kategoride toplanmıştır. Genel olarak, yöntemdeki ilerleme daha çok yeni dizaynlarla ilgili olmuştur. Oysa, en büyük gereksinim duyulan uygulama alam retrofit dizaynlarıdır. Pinch teknolojisinin temelini oluşturan termodinamik prensipler retrofit dizayn içinde geçerlidir. Bu çalışmada, pinch yönteminin prensipleri ve özellikle retrofit uygulamaları incelendi. Pinch Teknoljisi bir petrol tesisine uygulanarak retrofit analizi yapıldı. Tesisteki proses, tüm enerji gereksinimlerini azaltmak için ısı eşanjörü ağında ısıtılan çeşitli akımlarla birlikte oldukça entegre bir yapıya sahiptir. Retrofit analiz için ilk adım, bütün sıcak ve soğuk akımları bir sıcaklık-entalpi diyagramında göstermektir. Pinch noktası bu diyagramdan belirlendi ve pinch prensipleri, gerekli ısı eşanjörü yatırım maliyetlerini de göz önüne alarak farklı AT,T,, değerleri için uygulandı. Proseste herhangi bir değişikliğe gidilmeden, son durum retrofit projesi için tahmini yatırım geri ödeme süresi yaklaşık 6 ay olarak bulundu. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the energy crisis of the early 1970's, much attention has been directed at better process design. One area of success has been in process integration. Thermodynamically based procedures generally summarize as Pinch Technology that guarantee minimum energy levels in the design of integrated systems applies to heat exchanger networks, heat pumps, combined heat and power cycles, and utility systems in industries as diverse as petroleum, general chemicals, petrochemicals, pulp and paper, food and diary etc.,. In particular, pinch technology has demonstrated that good process integration pays off through simplicity of plant design and good use of energy capital. Applications of process integration fall into two categories as grassroots design and retrofit. Generally, progress in methodology has been related to grassroots design. Yet, the design methodology of retrofit design is the area of greatest need. It is founded on the same thermodynamic principles that underlie established pinch technology. In this thesis, pinch technology principals and applications especially for retrofit design are examined. Pinch technology has been applied for retrofit analysis of a plant of a petroleum refinery. The process already highly integrated, with various streams being heat-exchanged to reduce overall energy requirements. The first step for retrofit analysis is to represent all hot and cold streams on a temperature-enthalpy diagram. Pinch point has been determined from this diagram and pinch principles has been applied for different ATm,, taking into account also the cost for necessary heat exchanger investments. The estimated investment payback for the final retrofit project is approximately six months without going into process modification.