Wastewater resude and management for mediterannean coastal regions
Akdeniz kıyı bölgelerinde atıksuların yönetimi ve geri kullanımı
  1. Tez No: 50198
  2. Yazar: BURAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Hızla devam eden nüfus artışı, yüzeysel ve yeraltı sularının kirlenmesi, su kaynaklarının gelişigüzel dağılımı ve peryodik kuraklıklar, su ile ilgilenen tüm kurum ve kuruluşları yeni su kaynaklan bulmaya zorlamaktadır. Belediyelere ait evsel artıksu arıtma tesislerinden doğaya yapılan deşarjlar dikkate alınabilecek bir su kaynağı haline gelmiştir. Birçok ülkede halen atıksu gerikullanımı su kaynaklan planlamasında önemli rol oynamaktadır. Atıksu kullanımı kayda değer bir seçenk olarak görülmektedir, fakat eldeki su kaynaklarının verimli kullanılması ve yeni su kaynaklan geliştirmek, değerlendirilmesi gereken seçenekler arasındadır. Bu tezin amacı atıksu arıtımı ve geri kullanımı ile ilgili temel kavram ve konulan tanıtmaktadır..Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. (1) giriş, (2) Atıksu arıtım ve geri kullanımının tartışılması, (3) temel arıtma yöntemlerine yüzeysel bir bakış, (4)kurak kıyısal bölgeler için atıksu gerikullanımının yönetimi ve planlamasının incelenmesi (5) sonuçların özetlenmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Continued population growth, contamination of both surface and groundwater's uneven distribution of water resources, and periodic droughts have forced water agencies to search for innovative sources of water supply. Use of highly treated wastewater effluent, now discharged to the environment from municipal wastewater treatment plants, is receiving more attention as a reliable sources of water. In many parts of the country, wastewater reuse is already an important element in water resources planning. Wastewater reuse is a viable option, but water conservation, efficient use of existing water supplies, and development of new water resources are other alternatives that must be evaluated. The purpose of this thesis is to introduce the basic concepts and issues involved in wastewater reclamation and reuse. The thesis is organized in five sections: (1) an introduction, (2) a discussion of wastewater reuse application, (3) a brief review of the principal treatment technologies used for wastewater reclamation, (4) wastewater reuse management and planning for arid coastal regions, (5) conclusions are summarized.