Determination of thiourea leaching conditions of Ovacık gold ore
- Tez No: 50199
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Siyanürizasyon yöntemi ile cevherlerinden altın ve gümüşün kazanılması dünya çapında uygulanan geleneksel bir metotdur. Bununla birlikte bu prosesin başta çevresel etkiler olmak üzere ban dezavantajlara sahip olması, araştırmacıları siyanüre alternatif olabilecek reaktiflere yöneltmiştir. Bunlardan thiourea ile yapılan çalışmalar ümit verici sonuçlar vermiştir. Bu olumlu sonuçların ışığı altoda, thiourea prosesinin Bergama-Ovacık Alîm Cevheri'ne uygulanabilirliğinin karıştırma liç yöntemi kullanılarak araştırılmasına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold and silver are traditionally extracted from their ores by cyanidation throughout the world. However, in recent years the researchers have directed their attention towards alternative extracting agents mainly because of environmental pressures and certain handicaps of cyanidation process. Although a number of gold extractants were considered as alternative to cyanide, the most promising results were obtained from thiourea leaching experiments. These results encouraged us to investigate the applicability of thiourea process to Bergama-Ovacik Gold ore using agitation leaching method.