Environmental evaluation of conventional and ecological production in cotton textile industry
Pamuklu tekstil endüstrisinde, geleneksel ve ekolojik üretimin çevresel açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 50200
  2. Yazar: SEMİH SERTAN DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, ekolojik pamuklu tekstil üretimi ile geneneksel pamuklu tekstil üretiminin çevresel açıdan değerlendirilmesi amaçlandı. Ayrıca Türkiyenin sürdürülebilir gelişmesi için ekolojik üretimin önemi belirtildi. Ekolojik üretim stratejilerini geliştirmek için, ekolojik üretimin tanımı ve genel metodlarm ana hatlarını aydınlatmak büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla ekolojik pamuklu tekstil üretim methodları ve gelişimi hakkında literatür taraması çalışması yapılmış ve tezde sunulmuştur. Bu çalışmada 3 fabrika pilot tesis olarak seçildi. Her fabrikanın üretim prosesleri incelendi ve hammadde kullanımları belirlendi. Her fabrikanın üretim proseslerinin atıksulannda laboratuvar analizleri yapıldı. Laboratuvar analizlerinden yararlanılarak hammadde ve atıksu dengeleri elde edildi ve geleneksel ve ekolojik pamuklu tekstil üretiminin atıksulanndaki kirlilik yükleri karşılaştırıldı. Pamuklu tekstil üretiminin çevresel etkileri genel olarak tartışıldı ve ekolojik pamuklu tekstil üretim stratejileri değerlendirildi. Arazi ve deneysel çalışmalar sonucunda ekolojik üretimin pamuklu tekstil üretiminde çevreyi en az kirletten metod olduğu görülmüştür. Fakat atıksu karakteristikleri açısından geneleksel ve ekolojik pamuklu tekstil üretimi arasında belirgin bir fark görülmemektedir. Ekolojik pamuklu tekstil üretimi yanlız başına çevreyi korumak için yeterli değildir. Pamuklu tekstil üretiminden gelen atıksuyun deşarj edilmeden önce arıtılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is environmental evaluation of the conventional and ecological cotton textile production. It was also intended to show importance of ecological production for sustainable development of Turkey. For developing ecological strategies it is highly important to clarify the main lines of general methodologies and definition of ecological production. Therefore, litterateur surveys were performed about development and production methods of ecological cotton textile and were put forward with in the thesis. In this study, three factories were selected as pilot factories. The production processes of each factory were examined and raw material usages were determined. Laboratory analyses were performed on wastewater of unit processes of each factory. From the result of analyses, raw material and waste balances were obtained and pollution loadings of ecological and conventional cotton textile production were compared. Environmental effects of cotton textile production were discussed in general and ecological production strategies were evaluated. According to the results of field and experimental studies, ecological production methods are the least polluting method of cotton textile production. But there are no significant differences between ecological and conventional cotton textile production in terms of wastewater characteristics of unit processes. Ecological cotton textile production is not sufficient alone for protection of environment. The wastewater originating from production processes must be treated in a wastewater treatment plant prior to discharge to the environment.