Production and characterization of some aluminium based composites
Alüminyum bazlı kompozitlerin üretimi ve özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 50201
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada SiC ile takviyelendirilmiş, Al esaslı kompozitierin döküm yöntemi ile üretimine çalışılmış ve üretilen kompozitlere ektrüzyon işlemi uygulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan A1Sİ5 alaşımı AlSilOMg ve Al 99.5 alaşımlarınm kanştmlmasmdan elde edilmiştir. Takviye olarak abrasif tip 'Yeşil" SiC tozu kullanılmıştır. Kompozitierin döküm yöntemiyle üretiminde ortaya çıkan en önemli problem sıvı metal ile SiC partikülîerinin ıslaülabilirliğidir. Elde edilen döküm numuneler özelliklerinin iyileştirilmesi için 530°C'de ekstrüzyon işlemine tabi tutulmuş ve bunun için özel bir kalıp dizayn edilmiştir. Döküm halindeki ve ekstrüze edilmiş numunelerin iç yapılan kimyasal kompozisyonları, yoğunlukları, sertlikleri ve çekme Özellikleri incelenmiştir. Döküm ve ekstrüzyon işlemi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Döküm halindeki numunelerde gözenek ve SiC taneciklerinin topaklanması görülmüş ancak bu kusurlar ekstrüzyon işlemiyle bertaraf edilmiştir. SiC takviye fazının artması ile sertlik ve çekme mukavemeti artmış fakat düktilitesi düşmüştür. Ekstrüzyon işlemi yoğunluğu arttırmış ve mekenik özellikleri iyileştirmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the present study was to produce Al-SiC composites by compocasting and extrusion. In the study A1Sİ5 alloy was used as matrix alloy which was obtained by mixing AlSilOMg and Al 99.5 alloy. The abrasive grade“ green”SiC particles were used as reinforcing phase. Metal-matrix composite were obtain by using compocasting during which the most important problem was wettability between the liquid metal and SiC particles. Compocasting ingots were extruded at 530°C in order to improve properties. A special die was designed for extrusion process. As-cast and extruded samples were examined to determine microstructures, chemical composition, density, hardness and tensile properties. The compocasting and extrusion process were carried out successfully. The porosity and segregation was observed in the as-cast sample, however this harmful effect were eliminated by extrusion. ît was found that increasing amount of SiC increased hardness and tensile strength but decreased the ductility. The extrusion process increased the density and improved the mechanical properties.