Charlie Hebdo saldırıları öncesi ve sonrası Fransa'da kültürel ırkçılık
Cultural racism in France before and after Charlie Hebdo attacks
- Tez No: 502030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜŞERREF YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Charlie Hebdo Saldırıları Öncesi ve Sonrası Fransa'da Kültürel Irkçılık hakkında yapılan bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, ırkçılık probleminin tarihsel ve sosyolojik arka planıyla ilgili bilgiler verilmiş ve tarihsel süreçte ırkçılığın kültürel alana nasıl evrildiği açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde kültürel ırkçılık, Sosyal kimlik kuramı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Fransa'da öteki olarak inşa edilen gruplar hakkında bilgi verilmiş ve Fransa'da kültürel ırkçılığı ortaya çıkaran sebepler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, 2015 yılında gerçekleştirilen Charlie Hebdo Saldırıları ve bu saldırılar sonrasında Fransa'da meydana gelen kültürel ırkçı söylem ve eylemler mercek altına alınmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Konuyla ilgili literatürde yapılmış olan çalışmalar incelenmiş ve uluslararası raporlardaki veriler esas alınarak Fransa'da kültürel ırkçılık problemi sebepleriyle birlikte ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is on“The cultural racism in France before and after the Charlie Hebdo attacks”and it consists of three chapters. In the first chapter of the study, the historical and sociological background of the racism problem as well as how the racism propagated into the culture field. Also in this chapter, cultural racism was evaluated in terms of social identity theory. In the second part of the thesis, the groups who were formed? as“others”in France was explained briefly and the reasons giving rise to the cultural racism in France were stated. In the Conclusions chapter, Charlie Hebdo attacks in 2015 and the cultural racist statements and acts in France afterwards were investigated. In this study, document analysis method was utilized which is one of the qualitative research methods. The studies in the literature on this subject were investigated and based on the data in the international reports, the cultural racism problem in France and its roots were stated.