Port Royal Okulu'nun mantığa katkıları
Port-Royal School's contributions to logic
- Tez No: 502029
- Danışmanlar: PROF. BAYRAM DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Düşünme kurallarını veren ilim, sanat ve alet olarak Mantığın temelleri, insanlığın başlangıcına dayanmasına rağmen ona hak ettiği değeri veren, onu sistemleştiren Aristoteles olmuştur. Mantık Aristoteles'ten sonra çok büyük değişikliklere uğramamıştır. 17. Yüzyılda Aristoteles mantığı metod eleştirilerine maruz kalmış bu eleştiriler sonunda başta Ramus olmak üzere mantığa metod bahsini ekleme çabaları başlamıştır.“Logic or Art of Thinking”, 17. yüzyılda Antonie Arnauld ve Pierre Nicole tarafından yazılan Mantık ders kitabıdır. Bu eser, Metod bahsini mantık içerisinde sistemli olarak ele alan ilk çalışma olarak literatüre geçmiştir. Bu çalışmada, Port Royal Okulu mensupları Antonie Arnauld ve Pierre Nicole'ün“İdealar”,“Yargılar”,“Argümanlar”ve“Metod”temel başlıkları altında mantığa olan katkılarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Arnauld ve Nicole'ün idea temelli olarak kurdukları mantık anlayışını, argümanlar hakkındaki görüşlerini din temelli/merkezli bir mantık anlayışı ile inceleme ve ortaya koyma biçimleri, yöntemleri ve değerlendirmeleri ifade edilmeye ve ele alınmaya çalışılmıştır. Aristoteles Mantığına yapılan“metod”eleştirileri sonucunda Port Royal Mantıkçılarının Mantığa ekledikleri metod bahsinin kapsamı ve metod anlayışları belirlenmeye, incelenmeye, değerlendirilmeye ve analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Logic as Science that gives rules of thinking, art and tool, based on begining humankind, Aristotle gives it the value that it deserves and systemizes it. After the Aristotle, Logic hasn't been subjected to major changes. In the 17th century, these criticisms, which had been criticized by Aristotle's method of logic, eventually led to attempts to add the method, especially Ramus.“Logic or Art of Thinking”is a Logic textbook written by Antonie Arnauld and Pierre Nicole in the 17th century. In this work, we aimed to reveal the contributions of Port Royal School's member Antonie Arnauld and Pierre Nicole the under the headings of“Ideals”,“Judgments”,“Arguments”and“Method”. It was tried to express how Arnauld and Nicole put their understanding of logic, which they founded on the basis of ideas, with their understanding of arguments in terms of a religion-based / centered logic. It was studied, researched, analyzed and investigated the criticism of Port Royal