Hipertansif retinopatisi olan hastalarda seruloplazmin düzeyleri
  1. Tez No: 502037
  2. Yazar: BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Daha önceden yapılan çalışmalar artmış serum seruloplazmin düzeylerinin oksidatif stresin bir göstergesi olduğunu göstermiştir. Hipertansiyon, kardiyovasküler risk ve sistemik hedef organ hasarı ile ilişkilidir Hipertansif retinopati (HR) hipertansiyonun en sık görülen göz komplikasyonudur. HR'nin patofizyolojik mekanizmaları henüz tam olarak belirlenememiştir. Kan basıncı yüksekliği retinopatinin patogenezini tek başına tamamen açıklayamaz, oksidatif stres gibi diğer patofizyolojik mekanizmalar da ilgili olabilir. Bundan dolayı, bu çalışma şu sorulara cevap bulmak amacıyla yapıldı; (i) HR'de seruloplazmin düzeyi değişir mi ? (ii) HR evresi ile seruloplazmin düzeyleri arasında bir ilişki var mıdır? Bu çalışmaya HR'si olan 90 hipertansiyon hastası alındı. Hipertansif hastalar Keith- Wagener sınıflandırmasına göre iki gruba ayrıldı. Grup 1 evre 1 HR'si olan 45 hastadan, Grup 2 evre 2 HR'si olan 45 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu olarak, yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından benzer 45 sağlıklı kişi alındı.
Özet (Çeviri)
Previous studies have shown that elevated serum ceruloplasmin levels are indicative of oxidative stress. Hypertension is associated with cardiovascular risk and systemic target organ damage Hypertensive retinopathy (HR) is the most common eye complication of hypertension.The pathophysiologic mechanism of HR is not fully esteblished. Elevated blood pressure alone does not fully account fort he extent of retinopathy, other pathogenic mechanisms may be involves, such as oxidative stres. Therefore, this study was designed to answer the following questions; (i) Do ceruloplasmin levels change in HR? (ii) Is there any relation between degree of HR and ceruloplasmin levels? This study included 90 hypertensive patients with HR. The hypertensive patients were divided into two groups according to the Keith-Wagener classification. Group 1 comprised 45 patients with grade I HR, and Group 2 comprised 45 patients with grade II HR. We selected 45 healthy subjects matched for age, sex, and body mass index for control group.