Boya temelli güneş pillerine yönelik ftalosiyanin türevlerinin sentezi ve performans çalışmalarının yapılması
Synthesis of phthalocyanine derivatives for dye senstized solar and their performance studies
  1. Tez No: 502038
  2. Yazar: NARİN FULYA ERCENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE İNCE OCAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnorganik fotovoltaik cihazlar ile karşılaştırıldığında düşük maliyet ve kolay işlemeden dolayı nanokristal yarı iletkenlere bağlı olan boya temelli güneş hücreleri üzerine yoğun çalışmalar yapılmıştır. Ftalosiyaninler 18 π elektrona sahip 8 karbon ve 8 azot atomuna bağlı 16 üyeli düzlemsel ve aromatik bileşiklerdir. Düzlemsel yapının azot atomları ile çevrili olmalarından dolayı da yüksek termal kararlılığa sahiptirler. Ayrıca ftalosiyaninler güçlü termal ve kimyasal kararlılıklarından ve zengin redoks özelliklerinden dolayı ideal ışık toplayıcı (light-harvester) moleküller olup, organik güneş hücrelerinden, tepkime katalizlemeye, nükleer kimyaya, optik veri depolamaya, foto dinamik terapiye kadar birçok alanda kullanım alanı bulmuşlardır. Güneş spektrumunun foton akısının maksimum olduğu 600-800 nm arasında güçlü absorbsiyon göstermeleri yüksek kimyasal ve fiziksel kararlılığa sahip olmaları, moleküler yapılarının istenilen şekilde kolayca ayarlanabilirliği gibi nedenlerden dolayı ftalosiyaninler güneş hücreleri uygulamalarında fotosensör olarak en fazla tercih edilen moleküllerdendir. Yüksek lisans tez çalışmamızda, farklı fonksiyonel gruplar içeren literatürde ilk kez yer alacak olan 3 farklı ftalosiyanin molekülü sentezlenmiş ve boya temelli güneş hücrelerinde fotovoltaik performansları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dye-based solar cells, which are connected to nanocrystalline semiconductors are lower cost and easier to operate than inorganic photovoltaic devices. In this way, intensive work has been done on dye-sensitized solar cells. Phthalocyanines are planar aromatic macromolecules which have 18 π electrons and consisting of 8 carbon atoms and 8 nitrogen atoms. Phthalocyanines have a high thermal stability because of the planar structure being surrounded by nitrogen atoms. In addition, phthalocyanines are ideal light-harvester molecules due to their strong thermal and chemical stability and rich redox properties. Therefore, they have found many applications in the fields such as organic solar cells, reaction catalysis, nuclear chemistry, optical data storage, photo dynamic therapy. Phthalocyanines are the most preferred molecules in solar cell applications as photosensors because of their strong chemical and physical stability at 600-800 nm, which is the maximum of the photon flux of the solar spectrum, and because of the easily adjustable molecular structure. In this study, phthalocyanines containing different functional groups were synthesized, their photovoltaic performance were tested in dye senstized solar cells.