Practices of 'soft power': A comparison of South Korea and Turkey from the 1990s to 2017
Yumuşak güç' uygulamaları: 1990'lardan 2017'ye Güney Kore ve Türkiye karşılaştırması
- Tez No: 502073
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Tarih boyunca, iktidar, temelde sert güç olarak adlandırılan ve devletlerin diğer milletlerden istediklerini elde etmek için uzun zamandır zorlu bir şekilde uyguladıkları teşvik veya tehditler yoluyla istediklerini elde etme yeteneği olarak düşünülmüştür. Geleneksel iktidar algısından açıkça farklı olarak, birçok ülke 21. yüzyılda uluslararası arenada istediklerini kazanmak için yumuşak güç kullanmaktadır. Bunlardan en önemlisi, Kore ve Türkiye, benzer modern tarihsel gelişmelere sahip olan“kardeş uluslar,”kültürel diplomasi stratejileri benimsemiş ve uluslararası alanda bir avantaj kazanmaya çalışmışlardır. Bu tez çalışmasında, her iki ülkenin yumuşak güç uygulamaları incelenmiş ve küresel yumuşak güç sıralamaları, Joseph Nye'ın kültürel cazibesi, evrensel dış politikaları ve meşru iç politikaları gibi üç yumuşak güç kaynağı teorisine dayanarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, power has been conceived as the ability to get what you want through inducement or threats which is basically called hard power and states have been longly practicing hard power in order to get what they want from other nations. Distinctly from the conventional perception of power, many countries utilize soft power to gain what they want in the international arena in the 21st century. Foremost among them, Korea and Turkey the“brother nations”which have similar modern historical developments have been decidedly employing cultural diplomacy strategies and trying to gain a leverage in the international arena. In this thesis, soft power practices of the both countries were investigated and their global soft power rankings were compared based on Joseph Nye's theory on three sources of soft power as cultural attractiveness, universal foreign policies and legitimate domestic politics.