Türkiye'de koalisyonlar döneminde siyasi algı ve propaganda (1970-1980)
Political perception and propaganda during the coalition period in Turkey (1970-1980)
- Tez No: 502090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 543
Özet
ÖZET Çalışmamızın Birinci Bölümde propaganda ve algı sözcükleri kavramsal açıdan incelenmiştir. Propaganda türleri ve etkileri üzerinde durulmuştur. Algının nasıl oluştuğu sorusu ele alınmıştır. İkinci Bölümde propaganda araçları ve kitle iletişimi konusu ele alınmıştır. Kitap, yapı gibi geleneksel propaganda araçları incelemiştir. Fotoğraf, sinema, radyo, TV gibi kitle iletişim araçları açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü Bölümde propaganda geçmişi irdelenmiştir. Dördüncü bölümden itibaren tezimizin asıl konusu olan Türkiye'de Koalisyonlar Döneminde Siyasal Algı ve Propaganda konusu tartışılmaya başlanmıştır. Tezin beşinci bölümü 'Yöntemleri, Medya Araçları Açısından Koalisyon Hükümetleri Döneminde Siyasi Propaganda' başlığı altında oluşturulmuştur. Bu bağlamda dönemde etkili olmuş sinema, televizyon-radyo, duvar yazıları, kitap, gazete, dergi, broşür, afiş gibi propaganda araçları değerlendirilmiştir. Türkiye televizyon yayıncılığıyla ilk kez bu dönem karşılaşmıştır. Aynı bölüm içerisinde Türkiye'deki yapı propagandasının işleme biçimine dikkatle bakılmıştır. Temsil yoluyla propaganda önemli bir yöntem olduğu için bu konunun üzerinde özenle durulmuştur. 1970-1980 arasında eğitimin nasıl propagandaya feda edildiği gözler önüne serilmeye çabalanmıştır. Türkiye'de 1970-1980 arası siyasi reklamcılığın başladığı yıllardır. Bu nedenle popüler müzikler ilk kez siyasi partilerin propaganda çalışmalarında kullanılmıştır. Bu tip sebeplerle müzik konusuna ayrı bir alt başlık açılmıştır. Mitingler, yürüyüşler 1970-1980 arasında siyasi gurupların sıklıkla başvurdukları bir siyasi propaganda yöntemi olmuştur. Bu bölümde en dikkat çekici başlığın“Ecevit'e Dair Umut Algısının Yıkımına Dönük Karşı Propaganda”olduğunu düşünmekteyiz. Tezin altıncı bölümünde Koalisyon Hükümetleri döneminde siyasi algı konusu ele alınmıştır. Sözlü tarih çalışmaları sonucu elde ettiğimiz bilgiler,“O Dönemin Gençlerinin O Günlere Dair Şimdiki Algısı”başlığı altında değerlendirilmiştir. Dönemin siyasi aktörleri Ecevit, Demirel, Erbakan, Türkeş'e dair nasıl bir algının ortaya çıktığı araştırılmıştır. Elbette bu aktörler hakkında farklı kesimler farklı algı geliştirmiştir. Tezin son kısmında 1970-1980 arası belediye başkanlığı veya milletvekilliği yapmış kişilerden yola çıkarak yerel propaganda konusu örneklenmeye çalışılmıştır. Bunun için üç örnek seçilmiştir. Bunlardan ilki 1979 araseçimlerinde Aydın'dan AP'den vekil seçilen Selahattin Acar'dır. Bu araseçim sonuçlarının Ecevit hükümetinin istifasına yol açtığı hatırlanacak olursa seçimimizin yerinde olduğunu düşünebiliriz. 1977 Genel Seçimlerinde Ecevit liderliğindeki CHP tarihinin en yüksek oyunu alır. Bu durum yerel seçimlerde de görülür. AP, kendisinin kalesi kabul edilen Aydın'ın bir ilçesi hariç tamamında seçimi kaybeder. Bu seçimlerde belediye başkanı olan Muhterem Ağababaoğlu ile Ahmet Zencirci'nin propaganda çalışmaları değerlendirilerek bölüm sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this theses, the words of propaganda and perception have been examined from a conceptual point of view. In the second part, propaganda tools and mass communication are discussed. In the the third chapter, the propaganda history is examined. In the period of Coalition in Turkey, which is the main topic of our thesis since the fourth chapter, the topic of political perception and propaganda has begun to be discussed. The fifth section of the thesis was formed under the heading 'Political Propaganda in the Period of Coalition Governments in terms of Methods, Media Tools'. In this context, propaganda tools such as cinema, television-radio, wall writings, books, newspapers, magazines, brochures and posters which were influential in the period were evaluated. This is the first time that Turkey has encountered television broadcasting. Within the same chapter, the way in which the propagation of the structure propaganda in Turkey has been carefully considered. This issue has been carefully addressed since propaganda through representation is an important method. Between 1970 and 1980, it was tried to show how education was sacrificed to propaganda.During the years 1970-1980 political advertising started in Turkey. For this reason, popular music was first used in the propaganda work of political parties. For this reason, a separate sub-title has been opened for music. The rallies and walks were a method of political propaganda that political groups frequently resorted to between 1970-1980. The most remarkable part of this chapter is that we think that the title is“Propaganda Against the Destruction of the Hope Perception of Ecevit”. In the sixth part, the political perception issue was dealt with during the Coalition Governments' period. The information we have obtained as a result of oral history studies has been evaluated under the heading“The Present Perception of Those Today's Youngsters About Those Days”. It has been researched how the reaction of the political actors of Ecevit, Demirel, Erbakan and Turkes occurred. In the last part of the thesis, local mayor or deputy from 1970-1980 went out of the way and tried to illustrate the local propaganda issue.