The determination of the types of formworks according to the construction systems from the economic point of view
  1. Tez No: 50211
  2. Yazar: NİMET TALİPOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKSEL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET YAPIM SİSTEMLERİ VE YAPIM SİSTEMLERİ İÇİNDE KALIP ÇEŞİTLERİNİM EKONOMİK AÇIDAN DE?ERLENDİRİLMESİ Yapı Biigisi Anabiiim Dalı Yüksek Lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; öncelikle yapım sistemlerinin sınıflandırılması yapılarak, kısaca tanıtılmîştır.Daha sonra betonareme yapı elemanlarına şekil verme aracı olan kalıp, genel kapsamda incelenmiştir.Kalıpiann özellikleri, rasyonaiizasyonu, kullanılan malzeme çeşitleri gibi. İkinci bölümde; yapım sistemleri içinde kalıp sistemleri geniş olarak ele alınmıştır.Çeşiilî yapı elemanlarının üretilmesinde kullanılan kalıpların, kurulma yöntemleri, detayîandırılması şekillerle anlatıimıştır.Kalıp sistemlerine göre yapı üretim süreçleri, kalıpların avantaj ve dezavantajları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; kalıplar ekonomik açıdan ele alınmıştır.Konunun daha iyi kavranabilmesi için kalıp maliyet çalışması yapılmıştır.Bu nedenle Geleneksel kalıp (Ahşap Düz kalıp, Ahşap Seri kalıp), Konvansiyone! kalıp (Kalıcı, Patent, Tünel kalıp) bir toplu konut uygulaması kapsamında incelenmiştir. Kalıp kurma, sökme işçilik süreleri yönünden incelenmiştir. Dördüncü bölümde; mevcut yapım sistemlerinin seçiminde kalıplar açısından ekonomik faktörler dikkate alınarak incelenmesi yapılmıştır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DETERMINATION OF THE TYPES OF FORMWORKS ACCORDING TO THE CONSTRUCTION SYSTEMS FROM THE ECONOMIC POINT OF VIEW This MSc Thesis in Department of Structure consists of four chapters. In the first chapter ; a classification of construction systems is and a brief introduction have been made.Then the formwork, which is a tool to shape the reinforced concrete building elements, has been assessed in general sense. For example the properties, rationalization of formworks and the kinds of used materials, etc. In the second chapter; the formwork systems within the construction systems have been evaluated in details.The erection methods of formworks, used for making various building elements, have been detailed by figures.The advantages and disadvantages of formworks systems and building production processes in accordance with the formwork systems are all explained. In the third chapter; the formworks are studied in terms of economy.Formwork costs study has been made for a good comprehension. Because of this; Traditional formwork (Wooden Fiat, Wooden Serial ), Conventional formwork (Permanent, Patent, Tunnel formwork) are examination within the framework of an housing scheme application. The erection, dismantling and workmanship period aspects of formwork are examined. In the fourth chapter; an examination about the choice of existing construction systems in terms of formworks from the economic point of view has been made. n