A Research on goal programming and related topics in multiobjective decision making with an application in operating room scheduling
- Tez No: 50210
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İREM ÖZKARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Sağlık hizmetlerine olan artan talebi karşılamak ve bakımın kalitesini arttırabilmek açısından amelyaîhanelerde yüksek kullanım oranını sağlamak çok önemlidir. Bu tez boş zamanı ve fazla mesaiyi minimize eden, doktor, hasta ve personel memnuniyetini arttırarak; hastanenin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilecek çizelgeler hazırlay- abiîen bir amaç programlama modelini anlatmaktadır. Günlük başvurulan blok çizelge- leme kısıtlarına, amelyathane kullanımına, doktor memnuniyetine ve yoğun bakım ola naklarına, göre ayıran bir yaklaşım izlenmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde yapılan araştırmalar sırasında toplanan ver ilerle model çeşitli amaç fonksyonları için test edilmiştir. Alternatif formülasyonlar üretilmeden önce, en etkin ve güvenilir amaç fonksyonunu kurabilmek için amaç pro gramlama üzerine detaylı bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT High usage rate in the surgical suit is extremely important in meeting the increasing demand for health care services and reducing costs to improve quality of care. This pa per describes a goal programming model which can produce high quality schedules that best serve the needs of the hospital; minimizing idle time and overtime, and in creasing satisfaction of the surgeons, patients, and staff. The approach is one of sorting the requests for a particular day on the basis of block restrictions, room utilization, sur geon preferences and intensive care capabilities. * Using the data obtained during the field studies in Dokuz Eylul University Hospital the model is tested for alternative achievement function formulations. A detailed goal programming research is conducted to establish the most efficient achievement func tion formulations, before these alternatives are generated.