Toxicity of heavy metals (Cu+2,Cr+6,Ni+2,Zn+2,Pb+2,Cd+2) and some of their mixtures to bacillus cereus, E. coli, and activated sludge
Ağır metallerin ( Cu+2,Cr+6,Zn+2,Pb+2,Cd+2) ve bazı karışımlarının bacillus cereus, E.coli ve aktif çamur üzerindeki toksisitesi
  1. Tez No: 50212
  2. Yazar: GÜLSÜM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SOL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
V ÖZET Son yıllarda, kimyasal maddelerin (organik bileşikler, ağır metaller vb.) çevresel etkileri araştırılmaktadır. Bu kimyasallar doğal çevreyi ve/veya biolojik arıtım proseslerini ters etkileyebilmektedirler. Araştırmacıların çabalan bu etkilerin belirlenmesi amacıyla yapılan toksisite testlerine yönelmiştir. Eser konsantrasyonlardaki tehlikeli kimyasal maddelerin belirlenmesi için gerçekleştirilen analitik metotlardan biriside biolojik testlerdir. Bu çalışmada mikrobiolojik toksisite testlerinden resazurin testi seçilmiştir. Çünkü bu metot, akut toksisitenin belirlenmesinde hızlı, hassas ve ucuz bir yöntem olup, resazurinin elektronlarla ilişkisi fazladır. Resazurin testinde bakterilerin dehidrojenaz aktivitesine bağlı olarak, mavi renkli resazurin indikatörünün rengi değişmektedir. Bu çalışmada Bacillus cereus, E. coli ve Aktif çamur kullanılarak Cu4“2, Crâ, Cd-, Pb+2, Ni4”2, Zn+2 ve bazı karışımlarının toksisitesi hesaplanmış ve IC50 değerleri tespit edilmiştir. Toksik organik maddeleri temsilen, fenol'ün toksisitesi de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In recent years growing concern has been expressed about chemicals such as organic compounds, and heavy metals with regard to their environmental impact. These chemicals can adversly impact the natural environmental and/or biological treatment processess. Research efforts are being directed at short-term bioassay tests which are done to determine these effects. Many new analytical methods have been developed to detect trace levels of hazardous chemicals, and a wide variety of biological screening tests are being employed in testing chemicals, and environmental samples. In this study, the resazurin test, a microbiological toxicity screening test, was choosen because resazurin has high affinity for electrons, and the test is a sensitive rapid, and inexpensive method of evaluating acute toxicity. The resazurin test employs a dye which changes color in the presence of dehydrogenase enzyme activity. In this work the toxicities of Cu+2, Cr4*, Cd+2, Pb4"2, Nr2, Zn+2, and some of their mixtures were determined, and expressed as IC50 values using Bacillus cereus, E. coli, and activated sludge as test organisms. Phenol, a representative toxic organic substance, was also tested for its toxicity with the above cultures in the same manner.