Yaşlılarda roller massage (silindir masajı) uygulaması ile yapılan miyofasyal gevşeme tekniğinin ayak bileği eklem açıklığına etkisi
The effect of myofacial relaxation technique applied by roller massage in the elderly on the ankle joint range of motion
  1. Tez No: 502120
  2. Yazar: KUTAY KAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geriatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Yaş almayla birlikte konnektif dokudaki dejeneratif değişiklikler nedeniyle fasyanın esnekliği azalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı yaşlılarda, silindir masajı uygulamasının ayak bileği eklem hareket açıklığı üzerindeki akut etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Toplumda yaşayan, yardımcı cihaz kullanmadan yürüyebilen 52 yaşlı gönüllü birey rastgele sayılar tablosu yardımıyla eşit sayıda iki farklı gruba ayrıldı. Birinci gruba beş dakikalık ısınma sonrasında üç set 60 saniye ayak bileği plantar fleksörlerine silindir masajı uygulanırken ikinci gruba da 5 dakika ısınma sonrası silindir masajıyla aynı süre boyunca dinlenme verildi. Ayak bileği dorsifleksiyon aktif eklem hareket açıklığı mobil gonyometre ile başlangıçta, uygulama sonrasında, 10. dakika ve 20. dakikada kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 71,23 ± 4,70 yıl ve beden kütle indeksi ortalamaları 30,52 ± 4,43 kg/m2'di. Grupların başlangıçta demografik özellikleri benzerdi ancak başlangıçtaki dorsifleksiyon açıları istatistiksel olarak kontrol grubunda silindir masajı grubuna göre daha iyiydi (p=0.013). Kontrol grubundaki yaşlılarda ilk ölçüme göre tekrarlanan diğer ölçümler arasında istatistiksel anlamlı fark yokken (p=0.301) silindir masajı grubunun başlangıç ve sonraki ölçümleri karşılaştırıldığında dorsifleksiyon açısının istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdiği saptandı (p= 0.000). İki grubun başlangıca göre uygulama sonrası (p= 0.000), 10.dk (p= 0.000) ve 20.dk (p=0,006) fark ölçümleri karşılaştırıldığında silindir masajı grubu lehine anlamlı fark kaydedildi. Sonuç: Silindir masajı uygulamasının yaşlı bireylerde akut etkileri olduğu ve bu etkinin 20 dakikaya kadar korunduğu araştırmamızda gösterilmiştir. Yaşlı bireylerde eklem hareketini arttırmak için silindir masajının yaşlılar için uygulanan fizyoterapi programlarında kullanılabileceği gösterilmiştir. Uzun dönem sonuçları için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The flexibility of the fascia is reduced with aging,due to degenerative changes in the connective tissue. The aim of study is to compare the acute effects of roller massager application on the ankle joint range of motion in healthy elderly people. Methods: Community-dwelling 52 elderly volunteers who could walk without using ancillary equipment were divided into two groups of equal numbers with table of random numbers. The first group was warmed for five minutes, followed by three sets of 60 second ankle plantar flexors, while the second group after warmed for five minutes, was rested for the same period. Active ankle dorsiflexion ROM was recorded at before, after application, 10 minutes and 20 minutes after application, with the mobile goniometer. Results: The mean age of the subjects participating in the study was 71.23 ± 4.70 years and the mean body mass index was 30.52 ± 4.43 kg/m2. Before application, there was a statistically significant difference dorsiflexion angles of the groups (p=0.013 ). In the control group the first measurement and between measurements had no statistically difference(p=0.301 ) and the angle of dorsiflexion increased statistically significant when the initial and subsequent measurements of the roller massager group were compared(p= 0.000 ). Significant differences were noted in the roller massage group when compared to baseline (p = 0.000), 10 min (p = 0.000) and 20 min (p = 0.006). Discussion: In this study, in elderly individuals, roller massager is effective acutely and this effect is maintained for up to 20 minutes. It has been shown that elderly individuals can be used in physiotherapy programs to increase joint motion. New researches are needed for long-term results.