Non-spesifik bel ağrısı olan yaşlı bireylerde 'core' stabilizasyon eğitimleri ile birlikte uygulanan miyofasyal gevşetme tekniğinin ağrı, spinal mobilite, denge, yürüme ve fiziksel aktivite üzerine etkileri
The effects of myofascial release technique combined with core stabilization exercise on pain, spinal mobility, balance, gait and physical activity in elderly with non-specific LOW back pain
- Tez No: 607489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı non-spesifik bel ağrısı (NSBA) olan yaşlı bireylerde core stabilizasyon eğitimleri (CSE) ile birlikte uygulanan miyofasyal gevşetme tekniğinin (MGT) etkilerini değerlendirmekti. Yöntem: Toplam 45 katılımcı randomize şekilde iki gruba ayrıldı (CSE ve CSE+MGT). CSE grubundaki katılımcılara haftada 3 gün, 6 hafta boyunca core stabilizasyon egzersiz programı uygulandı. Core stabilizasyon egzersizlerine ek olarak, CSE+MGT grubundaki katılımcılar için yine haftada 3 gün, 6 hafta boyunca silindir masajı ile miyofasyal gevşetme tekniği uygulandı. Katılımcılar; tedavi öncesi ve sonrasında ağrı, özürlülük, alt ekstremite esnekliği, denge, mobilite, kinezyofobi, core stabilite enduransı, omurga hareketliliği, yürüme özellikleri, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. Bulgular: CSE+MRT grubunda core stabilite enduransı (p = 0.031), mobilite (p = 0.041) ve spinal mobilite (sagital düzlemde) (p = 0.022) açısından iyileşmenin CSE grubundan daha fazla olduğu bulundu. İki grup arasında ağrı, özürlülük, alt ekstremite esnekliği, kinezyofobi, denge, yürüme özellikleri, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi açısından anlamlı fark yoktu (p> 0.05). Sonuç: Bu çalışma, yaşlılarda NSBA tedavisinde, core stabilizasyon egzersizleri ile birlikte uygulanan miyofasiyal gevşeme tekniğinin kazanımları arttırmada etkili bir seçim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to evaluate the effects of Myofascial Release Technique (MRT) with a roller massager combined with core stabilization exercises (CSE) in elderly with non-specific low back pain (NSLBP). Method: A total of forty-five participants were randomly divided into two groups (CSE and CSE+MRT). A core stabilization exercise program was applied for the participants in the CSE group for 3 days per week for a total of 6 weeks. In addition to the core stabilization exercises, myofascial relaxation technique with a roller massager was performed for 3 days per week for 6 weeks for the participants in the CSE+MRT group. Participants were assessed in terms of pain, low back disability, lower body flexibility, balance, mobility, kinesiophobia, core stability endurance, spinal mobility, gait characteristics, physical activity and quality of life both pre- and post-treatment Results: It was found that the improvement in core stability endurance (p=0.031), mobility (p=0.041) and spinal mobility (in the sagittal plane) (p=0.022) was greater in the CSE+MRT group compared to the CSE group. There was no significant difference between the two groups in terms of pain, low back disability, lower body flexibility, kinesiophobia, balance, gait characteristics, physical activity and quality of life (p>0.05). Conclusion: This study demonstrates that myofascial relaxation technique combined with core stabilization exercises is an effective choice in increasing gains in the treatment of NSLBP in elderly.