Sağlıklı yaşlılarda farklı germe uygulamalarının ayak bileği eklem hareket açıklığı üzerindeki akut etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the acute effects of different stretching techniques on ankle joint range of motion in healthy older people
- Tez No: 550635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, farklı germe uygulamalarının sağlıklı yaşlılarda ayak bileği eklem hareket açıklığı (EHA) üzerindeki akut etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Altmışbeş yaş ve üzeri 78 birey randomize olarak üç gruba ayrıldı; gruplara beş dakikalık yürüyüşten sonra seçilen yöntem uygulandı. Statik Germe Grubu'na 3x30sn statik germe, PNF Germe Grubu'na 3x30sn PNF kas-gevşe ve Silindir Masaj Grubu'na 3x30sn silindir masaj uygulaması yapıldı. Uygulamadan hemen sonra, 10. ve 20. dakikalarda ayakta ağırlık taşıtma pozisyonunda ayak bileği EHA'sı ölçüldü. Bulgular: Katılımcıların demografik özellikleri ve uygulama öncesi ayak bileği EHA'sında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Tüm gruplarda uygulama sonrası yapılan ölçümlerde, başlangıç ölçümüne göre ayak bileği eklem hareketinde artış meydana geldi (p0.0167).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the acute effects of different stretching methods on ankle joint range of motion (ROM) in the elderly Methds: A total of 78 subjects aged 65 years and older were randomly divided into three groups. After the 5-minute walk, the chosen method was applied. Static Stretching Group; static stretching in 3x30sec, PNF Stretching Group; PNF contract relax in 3x30sec and Roller Massage Group; roller massage in 3x30sec was performed. Immediately after the application, 10 minutes and 20 minutes after application, ROM of the ankle joint was measured in weigh-bearing lunge position. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics and baseline ankle ROM (p> 0.05). In all groups, post-application measurements revealed an increase in ankle joint motion (p 0.0167).