Geleneksel ve yeni medya haberciliği karşılaştırması: TEOG haberleri örneği
Comparison of traditional and new media journalism: A sample of TPSE news
- Tez No: 502190
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, geleneksel ve yeni medya haberciliği çerçevesinde basılı gazeteler ve internet gazetelerin haberin ele alınışı bağlamında farklılıkları sorunsalının incelenmesinden oluşmaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın kuramsal temelini oluşturmak adına, geleneksel medyadaki iletişim süreçleri açıklanmıştır. Haber kavramı ele alınarak haberin unsurları geniş bir şekilde incelenmiş, kitle iletişim veya geleneksel medya araçları şeklinde anılan araçların haber ortamı olarak nasıl kullanıldıkları irdelenmiştir. Aynı kuramsal çerçevede yeni medya, yöndeşme ve teknolojinin medya ile haberciliği nasıl yöndeştirdiği kavramları açıklanarak, yeni medya araçları üzerinde yapılan habercilik faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın araştırma kısmında ise, geleneksel ve yeni medya araçlarından geleneksel gazeteler ve bunların internet gazetelerindeki habercilik farklarının karşılaştırmalı analizine yer verilmiştir. Geleneksel medya araçlarından gazeteler ile aynı gazetelerin yeni medya ortamlarında internet gazeteciliği alanındaki habercilik şekilleri çeşitli parametrelerle içerik analizine tâbi tutularak nicel ve nitel olarak çıkarımlara varılması hedeflenmiştir. Araştırma sonunda, geleneksel ve yeni medya araçlarında TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) konusunda yayınlanan haberlerin, haber ve kelime sayıları, habere konu olan aktörler, haber başlıklarında kullanılan dil, haberlerin tutumu, etkileşim, kaynak gösterme, görsel materyal kullanımı, görsel materyal kaynağı ve görsel haber ilişkisi gibi parametreler sonucu elde edilen bulgular nicel ve nitel olarak ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprises the investigation of the problem of the differences in the context of dealing with the news in the printed and internet newspapers within the frame of traditional and new media journalism. In this sense, communication processes in traditional journalism have been explained in order to establish theoretical basis of the research. Elements of news as well as news concept have been inclusively examined; how the instruments known as mass media or traditional media instruments are used as news media has been scrutinized. In the same theoretical frame, journalism activities on the instruments of new media have been elaborated by explaining the concepts how convergence and technology converge media and journalism. The research part of the study deals with comparative analysis of journalism differences in the traditional newspapers and their internet newspapers from traditional and new media instruments. The aim is to get quantitative and qualitative inferences by subjecting newspapers from traditional media instruments and the means of journalism in the field of internet journalism in new media of the same newspapers to content analysis through various parameters. At the end of the research, the findings obtained from the parameters such as the numbers of news and vocabulary, the actors of the news, the language used in headlines, attitudes of news, interaction, citation, use of visual material, the relationship of source of visual material and visual news of the broadcasted news about TPSE (Transition from Primary to Secondary Education) via traditional and new media instruments have been revealed qualitatively and quantitatively.