Siyasal iletişim penceresinden yazılı basında bir siyasi lider olarak Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatı haberlerinin sunumu
In the perspective of political communication representation the news in newspapers of the death of Muhsin Yazıcıoğlu as a political leader
- Tez No: 502193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Siyasal iletişim faaliyetlerinin yürütüldüğü kitle iletişim araçları, siyasi aktörler ile seçmenler arasında güçlü bir bağ yaratmaktadır. Özellikle siyasi liderler, bu bağın oluşmasında önemli rol oynamaktadırlar. Seçmen tarafından sürekli takip edilen ve yakın ilişki içinde olan siyasi liderlerin vefatları, büyük bir haber değeri oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının dayanak noktası, Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatı üzerine yapılan tartışmalardır. Bu doğrultuda Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün cinayet, suikast ya da kaza olduğu şeklindeki tartışmaların, yazılı basındaki haber metinleriyle ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bu tez, siyasal iletişim ile Türk siyasi tarihi üzerinde durmakta ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefat haberlerinin nasıl haberleştirildiğini konu edinmektedir. Bu minvalde incelemede; Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatından sonraki Hürriyet, Sabah ve Posta gazetelerinin 26 Mart 2009 – 2 Nisan 2009 tarihi aralığındaki haber metinleri incelenmiştir. İncelemede, olayı ile ilgili haber metinlerinde bilgi eksikliği olduğu ve kullanılan ifadelerin şüpheci yaklaşım içerdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mass media in which political communication activities are conducted create a strong link between political actors and voters. Especially the political leaders play an important role in the formation of this bond. The deaths of political leaders who are closely followed by the voters and who has strong relationship with them form a great news value. The main point of this thesis work is the discussions on the death of Muhsin Yazicioglu who has an important place in Turkish political history. In this direction, It is thought that the discussion of the death of Muhsin Yazicioglu such as murders, assassinations or accidents may be related to the written texts of the news. This thesis focuses on political communication and Turkish political history, also discusses how Muhsin Yazicioglu's death reports are communicated. In this manner, since the death of Muhsin Yazıcıoğlu, the news texts of Hurriyet, Sabah and Posta newspapers between March 26, 2009 and April 2, 2009 were examined. The review concluded that information in the news texts related to the incident has knowledge gap and that the expressions used contained a skeptical approach.