The impact of macroeconomic indicators on economic growth, in Greece, Georgia, Pakistan, and Tunisia
Makro ekonomik göstergelerin ekonomik büyüme üzeri etkileri Yunanistan, Gürcistan, Pakistan ve Tunus'da
  1. Tez No: 502192
  2. Yazar: QAHRAMAN AHMED IBRAHIM ARTOSHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DİREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, seçilen dört ülkedeki makroekonomik değişkenlerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektedir. Modellerin değişkenleri GSYH, Nakit fazlası / açık, para arzı (M2), devlet harcamaları ve döviz kurudur. Yunanistan, Gürcistan, Pakistan ve Tunus da dahil olmak üzere dört ülke için 1997-2011 dönemi yıllık verileri toplandı. Çalışma panel veri modellerini kullanmaktadır. Petrol Fiyatının GSYİH Üzerindeki Etkisini Belirlemek İçin Sıradan En Küçük Kareler (OLS), Sabit Efekt Modeli ve Rastgele Efekt Modeli kullanılmıştır. Hausman testi asimtotik ki-kare dağılımına sahip olduğu için (FEM) ve (REM) arasında seçim yapmak için kullanıldı, Hausman testinin sonuçları Random (FEM) 'in çalışma için en uygun model olduğunu belirtti. Çalışmanın ampirik sonuçları, Nakit Fazlası Açığı, Hükümet Harcaması ve Para Arzı gibi makroekonomik göstergelerin GSYİH üzerinde önemli ve olumlu bir ilişki olduğuna işaret etmiş ancak Reel Döviz Kuru GSYİH'ya önemli ve olumsuz bir ilişki (ekonomik büyüme Vekaletname) seçilen dört ülkede.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of macroeconomic variables on economic growth in selected four countries. Variables of the models are GDP, Cash surplus/ deficit, money supply (M2), government expenditure and exchange rate. An annual data for the period Hausman test was used because it has an asymptotic chi-square distribution, the results of Hausman test indicated that the Random (FEM) was the most appropriate model for the study. The empirical results of the study indicated a significant and positive impact of macroeconomic indicators such as Cash Surplus Deficit, Government Spending and Money supply are a significant and positive relationships on GDP, but Real Exchange Rate is a significant and negative relationships on GDP (economic growth proxy) in four selected countries