Impact assessment of vision 2023 technology foresight in defense sector
Vizyon 2023 teknoloji öngörüsünün savunma sektöründe etkisi
  1. Tez No: 502220
  2. Yazar: MUKADDES BURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez, bilgi toplumu ve yenilikçi ekonominin yaratılmasında bilim ve teknolojiden yararlanılmasını sağlayacak politika ve kararları etkilemek üzere gerçekleştirilen Vizyon 2023 teknoloji öngörü müdahalesinin etki analizi çerçevesinde yapılmıştır. Tezin birinci amacı Vizyon 2023 Teknoloji Öngörüsünün savunma sektöründe uzun vadeli etkisinin ölçülmesi ve değerlendirilmesidir. İkinci amaç ise teknoloji öngörüsünün uzun vadeli etkilerinin değerlendirmesi için bir model geliştirilmesidir. Etki değerlendirme ölçeği program bazlı teori ile nitel ve nicel araştırma metodları uygulanarak geliştirilmiştir. Ölçeğin 5 etki tipi 'Etkileme', 'Farkındalığı Artırma ve Bilgilendirme', 'Araç', 'Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği' ve 'Öngörü Kültürü'dür. Etki tipleri göreceli önemlerine göre farklı ağırlık katsayılarına sahiptir. 'Etkileme' en yüksek ağırlık katsayısına sahip etki tipidir. Toplam etki 3.04 puan ile (en yüksek 5.0) 'Biraz Katkı' seviyesindedir. Bu çerçevede teknoloji öngörüsü, araştırma ve geliştirme projelerinin seçilmesi ve onaylanmasına; Bilim, Teknoloji, Yenilik ve öngörü konusunda farkındalık artışına; uzun vadeli planlama, teknoloji taksonomisi ve öngörü tekniklerinin kullanılması ile kültürel gelişmeye biraz katkı sağlamıştır. Teknoloji öngörüsünün etkisini arttırmak için öngörü ve neticelerinin sahiplenilmesi, izleme ve değerlendirmesinin yapılması için sponsor olarak üst seviye bir kurul kurulması, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın öngörünün başarısından sorumlu olarak görevlendirilmesi önerilmiştir. Etki değerlendirme modeli Kabiliyet Olgunluk Modeline dayalı olarak geliştirilmiştir, makro seviyede uyarlanmasıdır. Süreçlerde aşamalı gelişmeyi sağlayan ölçme sistemi ve süreç alanı yaklaşımından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted in the scope of impact analysis of technology foresight intervention which was conducted to influence policies and decisions to benefit from sience and technology to create a knowledge society and innovative economy. The first objective is to assess the long-term ex-post impact of Vision 2023 technology foresight in defense sector. The second objective is the development of a model to assess the impact. An impact assessment scale was developed by implementing program-based theory and qualitative-quantitative analysis methods. The impact types of the scale are; Influencing, Awareness Raising and Informing, Enabling, Cooperation between Government-University-Industry, and Foresight Culture.“Influencing”has the highest weighting score. The total impact level is measured as“Some Contribution”with 3.04 out of 5.0 score. Selection and approval of research and development projects were influenced by the foresight program. Some cultural impact and awareness increase on science technology and innovation, and foresight are achieved. The technology foresight had some contribution to the increase of long-term planning activities, development and use of technology taxonomies, the increase in use of foresight techniques. Establishment of a high rank committee as the sponsor of the foresight, and assignment of Undersecretariat for Defense Industry for the success of technology foresight are recommended to overcome the lack of ownership, commitment, and monitoring and evaluation of technology foresight. An impact assessment model is developed based on Capability Maturity Model for Integration at macro level. The staged process improvement principles, and process area approach are benefitted in the development of the model.