Türkiye'de 1989 sonrası yaşanan ekonomik krizlerde bankaların istihdam politikaları
Employment policies of the banks during the economic crises after 1989 in Turkey
- Tez No: 502226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada, buna Türkiye'de dâhil olmak üzere günümüze kadar pek çok ekonomik kriz yaşanmıştır. Yaşanan ekonomik krizler, ekonomik ve politik istikrarın sağlanmasında son derece önemli bir sorunsal haline gelmiştir. Ekonomik krizlerin, bankaların istihdam politikaları üzerinde yarattığı etkiler ise finans sektörünün ekonomi açısından vazgeçilmez olması nedeniyle incelenmesi gereken önemli bir konuyu oluşturmuştur. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, hem literatür taraması hem de ampirik bir çalışma ile Türkiye'de 1989 sonrası yaşanan krizlerin, bankaların istihdam politikaları üzerinde yaratmış olduğu etkiler incelenmeye çalışılmıştır. Bunun içinde öncelikle literatür taraması yoluyla; ekonomik kriz, istihdam ve bankacılık kavramları açıklanarak tarihsel perspektifte bankacılığın gelişimi incelenerek, 1989 yılına kadar yaşanan ekonomik krizlerde bankacılık sektörünün istihdam politikası değerlendirilmiştir. Çalışmanın asıl amacı olan 1989 sonrasında yaşanan krizler ve bankaların istihdam politikaları üzerine etkileri ise yıllar itibariyle bankaların personel ve şube sayıları verileri baz alınarak incelenmiş, sonrasında bir regresyon modeli kurularak krizlerin bankaların istihdam politikaları üzerinde yapısal bir kırılmaya sebep olup olmadığı test edilmiştir. Bu amaçla yapısal kırılmalı birim kök testi uygulanmış ve açıklayıcı değişkenlerin tümünde yapısal kırılmanın olduğu sonucuna varılmıştır. Daha sonra kriz yılları modele kukla değişken olarak eklenmiş ve regresyon modeli kurulmuştur. Bu sayede otokorelasyon ile değişen varyans sorununun olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak BNKI değişkenine yalnızca TRI ve 2001 kriz yılının istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. İstihdam politikaları açısından başarıya ulaşabilmek ve sağlıklı istihdam politikaları geliştirebilmek için öncelikli olarak ülkelerde ekonomik krizlere neden olan faktörler tespit edilerek yapısal sorunlar çözüme kavuşturulabilmelidir.
Özet (Çeviri)
There has been so many economic crisis all over the world including Turkey. The lived or experienced Economic crisis has always been a crucial problem in providing both Economic and Politic steadiness. The Economic Crisis by the way created an important subject which has to be analysed as it's been an inevitable situation in terms of Economic Crisis though effects over the Employment Policy of the banks. Thus in this thesis examined not only literally but also empirically ;the Economic Crisis effects over the Employment Policy of the Banks in Turkey afterwards 1989 .The effects of the crises experienced in 1989 after the main aim of the work and the employment policies of the banks were examined by years based on the data of the personnel and branch numbers of the banks and then a regression model was set up to test whether the crises caused a structural breakdown of the employment policies of the banks. For this purpose, a structural fracture unit root test was applied and it was concluded that structural fractures were used throughout the explanatory variables. Later, in the years of crisis, the model was added as a dummy variable and a regression model was established. There was no autocorrelation and variance problem on this scale. As a result, it was determined that BNKI variable was only statistically significant and negative effect of TRI and 2001 crisis year. In order to achieve success in terms of employment policies and to be able to develop healthy employment policies, structural problems should be solved by determining the factors that cause economic crises in the countries in the first place.