Bankacılık sisteminde döviz pozisyonu yönetimi
Management of foreign exchange position in banking sector
- Tez No: 117170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BANKACILIK SİSTEMİNDE DÖVİZ POZİSYONU YÖNETİMİ İlhan ŞAHİN Uluslararası İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erol KUTLU Bankacılık sektörü Türk finansal sisteminin çok önemli parçasını oluşturmakta ve Para ve döviz piyasalarında işlemlerin büyük bir kısmı bankalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de 1980 sonrası dönemde, rekabete açık ekonominin ilke ve esaslarının yerleştirilmesi, dış ticaretin serbestleştirilmesi, makro ve mikro fiyatların belirlenmesinde idari kararlar yerine büyük ölçüde piyasa güçlerinin ikame edilmesi ve yurtiçi mali piyasaların yeniden yapılandırılması ve geliştirilmesi yönünde önemli adımlar atılmıştır. Bu sürecin en önemli tamamlayıcısı olarak uluslararası sermaye hareketleri, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki 32 Sayılı Karar ile tamamen serbest bırakılmıştır. Bu politikaların etkisi, 1980'li yıllarda bankacılık sektörüne yasal, kurumsal ve yapısal değişiklikler olarak yansımıştır. Yapılan düzenlemeler ile finansal enstrümanların çeşitliliği ve bankaların işlemleri artmıştır. Kambiyo politikalarının liberalleşmesi ile döviz kuru riski ve döviz pozisyonu yönetimi Türk bankacılık sisteminde yerini almıştır. Kasım-2000 ve Şubat-2001 dönemlerinde yaşanan finansal krizler de“Döviz Pozisyonu Yönetimi”ne gerekli önemin verilmesi zorunluluğunu göstermiştir. Döviz pozisyonu bir bankanın bilançosunda dövizli aktifleri ile pasifleri arasındaki fark olarak tanımlanır. 1980'den sonra kur ve faiz riskinin yönetimi için futures, forward, options ve swap 'a benzer birçok finansal teknik ve enstrüman geliştirilmiştir. Bu çerçevede Türkiye'de döviz piyasasının gelişmesini desteklemek amacıyla IMKB Vadeli İşlemler Piyasası 15 Ağustos 2001 tarihinde faaliyetine başlamıştır.Bu çalışmanın amacı bankacılık sisteminde döviz pozisyonu yönetimini analiz etmek ve tüm yönleriyle tanıtmaktır. Türkiye'de döviz pozisyonu yönetimi ve vadeli işlemler piyasalarının normal işlerliğinde faaliyet gösterebilmeleri için ekonomik istikrarın sağlanması ve kronik olan yüksek enflasyonun düşürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The banking sector constitutes the greater part of the Turkish financial system. A great portion of the activities taking place in both money and foreign exchange markets are carried out by banks. After the 1980s, a significant progress was made in Turkey towards establishing the principles and fundementals of an economy open to competition, liberalising the foreign trade, substituting market forces to a great extent for administrative decisions in determination of prices, and restructuring and developing the domestic financial markets. İn order to complement this process, international capital movements were liberalised in 1989 with Decree No. 32 on the Protection of the Value of Turkish Currency. As a reflection of this policy, the 1980's witnessed continuous legal, structural and institutional changes and developments in Turkish banking sector. As an outcome of these arrangements, the variety of financial instruments and foreign exchange transactions of banks available increased. In line with liberalising foreign exchange policies, foreign exchange rate risk and management of foreign exchange position take their places in Turkish banking sector. The experiences of the November-2000 and February-2001 financial crisis in Turkey has shown to have to given due importance to the subject of“Management of Foreign Exchange Position”Foreign exchange position is defined as the difference between foreign exchange accounts in assets and liabilities of balance-sheet of a bank. Since 1980, a lot of financial techniques and instruments (futures, options, swap, forward etc.) have been developed for managing exchange and interest rate risk. İn this framework, in Turkey to encourage development of the foreign currency market IMKB Futures Exchange became operational on 15 August 2001. The purpose of this study is to analyze“management of foreign exchange position in banking system”and to be introduced together with all of its contents. İn Turkey, economic stability should be ensured and chronic high inflation should be brought down, otherwise management of foreign exchange position departments and future exchange markets cann't work with on their normal functions.