Katılımcı bütçe ve mali yerelleşme ilişkisi: Uşak ili örneği
Participatory budget and fiscal decentralization relationship: Case of Uşak province
- Tez No: 502230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Küreselleşme olgusunun tüm dünyaya yayılmasıyla başlayan değişimler, yönetim alanındaki değişimleri de beraberinde getirmiştir. Küreselleşme ile ülkeler arasında kalkan sınırlar gibi yönetim ve halk arasındaki bürokrasi duvarlarının da kalktığı görülmektedir. Yönetim anlayışındaki bu değişimler bütçe süreçlerine de yansımış ve katılımcı bütçeleme anlayışı ortaya çıkmıştır. Katılımcı bütçeleme, halkın karar alma süreçlerine katılarak harcama önceliklerini belirlemesine imkân vermektedir. Katılım, şeffaflık, hesap verilebilirlik, yönetişim ve demokrasi gibi pek çok kavramı bünyesinde barındıran katılımcı bütçeleme, yerel yönetimlerde uygulama alanı bulmuştur. Böylece 1980'lı yıllardan bu yana yasal düzenlemelere ve uluslararası sözleşmelere konu olan yerelleşme katılımcı bütçeleme anlayışıyla daha mümkün hale gelmiştir. Çalışmanın amacı katılımcı bütçeleme ve mali yerelleşme arasındaki ilişkiyi olumlu ve olumsuz yönleriyle ele almaktadır. Katılımcı bütçeleme ile mali yerelleşme arasındaki etkileşim kapsamında, Uşak İli yerel yönetim birimlerinin katılımcılık faaliyetleri ve pilot uygulamalardan Uşak İl Özel İdaresi katılımcı bütçe uygulamasının mali yerelleşme üzerine etkileri tasviri analiz yöntemiyle değerlendirilmektedir. Çalışmanın sonucunda katılımcı bütçelemenin mali yerelleşmeyle pozitif yönlü ilişkisi olduğu ve katılımcı bütçelemenin yerel yönetimlerde mali yerelleşme için uygun alt yapıyı hazırladığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Changes that began with the spread of the globalization phenomenon all over the World brought with it the changes in the management field.It seems that the walls of bureaucracy between the administration and the people disappear as globalization and the borders between the countries disappear.These changes in management understanding are also reflected in the budget processes and participatory budgeting approach has emerged. Participatory budgeting allows people to set their spending priorities by participating in decision-making processes. Participatory budgeting, which includes many concepts such as participation, transparency, accountability, governance and democracy, has found application in local governments.Thus, localization, which has been subject to legal regulations and international contracts since the 1980s, has become more possible with participatory budgeting. Within the content of the aim of the study,the relationship between participatory budgeting andfinancial decentralization are handled with positive and negative aspects. In the context of the interaction between participatory budgeting and financial localization, Uşak Ili participatory activities and Uşak Special Provincial Administration's participatory budget practices were considered and the effects on financial localization were tried to be explained by method of descriptive analysis. As a result of the work, participant budgeting was in a positive relationship with fiscal decentralization, and the participatory budget was prepared to localize the local governments.