Türkiye'de muhafazakârlık: Muhafazakâr düşünce dergisi
Conservatism in Turkey: The journal of conservative thought
- Tez No: 502229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA YURTTAŞ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Muhafazakârlık, tanımlanması zor bir kavram olmuştur. Üzerinde düşünmeyen kişilere göre sadece dincilik ve gericilik olarak görülmektedir. Ancak bu yaklaşım hem indirgemeci hem de doğru olmayan bir yaklaşımdır. Muhafazakârlık, din, tarih ve gelenek, tecrübe, değişim, toplum ve birey, devlet ve siyaset gibi birçok olgu üzerinde söz söyleyen ve bunlara dair argümanlar sunan bir düşünce tarzıdır. Muhafazakârlığın bir ideoloji olup olmadığı yönünde çeşitli tartışmalar olmasına rağmen çalışmada bir düşünce olarak değerlendirilecektir. Fransız devrimi ve aydınlanmanın getirdiği radikal değişime karşı olarak ortaya çıkan muhafazakâr düşünce özellikle Türkiye'de henüz tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Buradan hareketle muhafazakâr düşüncenin daha iyi anlaşılması adına tezin ilk bölümünde kavramsal olarak muhafazakârlığın değerlendirilmesi yer alacaktır. Bu bölümde aynı zamanda muhafazakârlığın Batı'da ortaya çıkış sürecine de yer verilecektir. Bununla birlikte bünyesinde birçok unsuru bulunduran muhafazakâr düşüncenin bu unsurlara nasıl baktığı yine bu bölüm içerisinde değerlendirilecektir. İkinci bölümde ise Türkiye'de muhafazakâr düşüncenin ortaya çıkış süreci ve günümüze kadar olan tarihsel seyri siyasal süreç ile birlikte derinlemesine incelenecektir. Son bölümde ise Türkiye'de muhafazakâr düşünce üzerinde çıkarılan Muhafazakâr Düşünce dergisinin incelemesi yapılacaktır. Bölümün başında öncelikle derginin tanıtımına yer verilecektir. Daha sonra ise muhafazakârlığın unsurlarının dergide nasıl incelendiği ele alınarak, bu unsurların Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetinde nasıl yer aldığı detaylandırılacaktır. Bölümün sonunda ise Türkiye'de ki muhafazakârlık tartışmalarına ve derginin bu tartışmalara nasıl katkı sağladığı işlenecektir. Muhafazakâr düşüncenin ve Muhafazakâr düşünce dergisinin detaylı şekilde ele alındığı bu tezde, muhafazakârlık kavramının daha iyi anlaşılması, muhafazakâr düşüncenin Türkiye serüveni ve kendisine muhafazakârlığı anlatmayı bir görev edinen Muhafazakâr düşünce dergisinin bilinirliğinin artması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda tez Türkiye'deki muhafazakârlık tartışmalarının ne boyutta olduğunu görmek açısından önemli olacaktır. Bütün bunlarla birlikte özellikle muhafazakâr düşünce dergisi incelemeleri ile Türkiye'de var olan muhafazakârlık literatürünü bir araya getirmesi açısından yine muhafazakârlık üzerinde çalışacak kişilere bir katkı sunacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Conservatism has become a difficult concept to define. According to the people who do not think on it, it is seen only as religiousness and reaction. However, this approach is both a reducer and an inaccurate approach. Conservatism is a mode of thinking that speaks and presents arguments on many facts such as religion, history and tradition, experience, change, society and individual, state and politics. Though there are various debates as to whether conservatism is an ideology, it will be considered as an idea in the study. Conservative thought emerging against the radical change brought about by the French revolution and enlightenment is not yet fully understood in Turkey. Therefore, in the first part of the thesis, in order to better understand conservative thinking, the conceptual conception of conservatism will take place. This section will also include the emergence of conservatism in the West. In addition, how the conservative thinker with many elements in his mind look at these elements will be evaluated in this section. In the second part, the process of emergence of conservative thinker in Turkey and the historical course as much as daylight will be examined in depth with the political process. In the last part, The Journal Of Conservative Thought published on conservative thinking in Turkey will be examined.At the beginning of the chapter, the Journal of Conservative Thought will be introduced. . Then, how the elements of conservatism were examined in the this journal, and how these elements took place in the Ottoman and Turkish Republic will be elaborated. At the end of the chapter, the discussions on conservatism in Turkey and how the magazine contributes to these discussions will be covered. This thesis, in which conservative thinking and The Journal of Conservative Thought are discussed in detail, aims to increase the awareness of the Journal of Conservative Thought, which has a task of better understanding of the concept of conservatism, a task of conservative thinking to describe. At the same time, the thesis will be important in terms of seeing the extent of the discussions on conservatism in Turkey. With all this, it can be said that it will contribute to the people who will work on conservatism in terms of bringing together the literature of conservatism in Turkey, especially with the reviews of The Journal of Conservative Thought. SUMMARY