İnsanın ekolojik yaşama etkileri üzerine bir seramik heykel sergisi
A ceramic sculpture exhibition upon the effects of human being on ecological life
  1. Tez No: 502280
  2. Yazar: BÜLENT FIRTINA
  3. Danışmanlar: PROF. İNAYET SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
İnsanın Ekolojik Yaşama Olan Etkileri Üzerine Bir Seramik Heykel Sergisi başlığı altında yapılan uygulama raporunda, insanın varoluşundan günümüze kadar geçirdiği değişim ve bu süreçte, içerisinde yaşadığı doğal çevreyle olan ilişkisi incelenmektedir. İnsanın doğaya egemen olma çabaları, gelişen sanayi ve teknoloji, artan nüfus ile birlikte, dünya üzerinde bulunan çeşitli ekosistemlerde yıkıcı etkilere yol açmıştır. Bu çalışma, ilkel topluluklardan modern toplumlara kadar olan geniş süreçte, insanın doğaya, doğrudan ve dolaylı olarak yaptığı olumsuz etkileri ana başlıklarıyla göstermek ve bu etkilere dair farkındalığa sanatsal üretimle katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Uygulamalar, seramik heykellerden oluşmaktadır. İnsanın, doğaya yaptığı olumsuz etkiler ve bu etkilerin sonuçları, öne çıkan başlıklarıyla, uygulamaların her birinde tek tek ele alınmış, betimlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the report, which is under the title of A Ceramic Sculpture Exhibition Upon the Effects of Human Being on Ecological Life, changes since the existence of mankind to nowadays, process of human existence and the relationship with the natural environment in which he lived in are examined. Efforts to dominate nature, evolving industry and technology, along with the growing population, have had devastating effects on various ecosystems on Earth. This study is prepared to examine the negative effects of human being on nature, directly and indirectly, from primitive communities to modern societies, and to raise awareness of these effects. This artwork is about the practices of ceramic sculptures. The negative effects of human beings on nature and the results of these effects are described and illustrated one by one on each of the works, with their outstanding titles.