İç ve dış mekan düzenlemelerinde su oyunlarında seramiğin yeri
The Role of ceramics in water works within the interior and outdoor space arrangements
- Tez No: 73650
- Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ill ÖZET XX. yüzyılın ikinci yarısı, hızlı nüfus artışları ve sorumsuzca tüketilen doğal kaynakların, insan soyunun devamını tehlikeye sokması karşısında oluşan, çevre bilincine sahne olmuştur. Bu bilinçle ortaya çıkan bir bilim dalı olan Ekoloji'nin çevre sorunlarına gereken önemi vermesi ve Birleşmiş Milletler'in bu sorunların çözümünde çaba göstermesi; doğal kaynakların kötü kullanılmasına engel olmak, tarihi ve kültürel varlıkların korunarak, dünyanın gelecek nesillere, üzerinde uygarca yaşanabilecek bir şekilde bırakılabilmesi içindir. İnsana daha güzel ve verimli yaşama ortamları sağlamayı amaçlayan çevre düzenleme çalışmalarının hedeflerine ulaşabilmesinde, sanatçılara da önemli görevler düşmektedir. Yaşama estetik ve kültürel boyutlar kazandırabilecek çevre donatı elemanları, iç ve dış mekan düzenlemelerinde yer alarak, yüzyıllar sürecek sanat eğitimi ile, kültür hizmeti görevini de üstlenmiş olurlar. Kültür varlıkları arasında yer alan su oyunları ve suyun kullanıldığı yapılar, görsel ve işitsel etkileri yanında sembolik ve mecazi anlamları ile de, çağlar boyunca toplumların yaşamındaki önemlerini ve yerlerini korumuşlardır. Su oyunları ve suyun kullanıldığı yapıların çevre düzenlemelerindeki önemini ve seramiğin su oyunlarındaki yerini irdeleyen bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; insanın çevre ile olan ilişkisine, doğal, tarihi ve kültürel çevrenin korunarak, yapay çevrelerin geliştirilmesinin önemine yer verilmiştir. İkinci bölümde; su ve yaşam arasındaki ilişki, mecazi ve sembolik anlamlarıyla ele alınmış, suyun uygarlıkların gelişimindeki önemi kısmi tarihi bilgilerle verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; çevre düzenlemelerinde yer alan su yapılan işlevlerine göre sınıflandırılarak anlatılmıştır.IV Dördüncü bölümde; suyun görsel ve işitsel etkisinin objeye bağlı yardımcı eleman olarak kullanılmasının amaçlandığı, su ile kullanılmadıklarında bile, görsel açıdan mekanla bütünleşmelerinin sağlanmaya çalışıldığı, rapor kapsamındaki tasarımlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The second half of the XXth. century has been the medium for the formation of the environmental consciousness against the rapid increase in the population and the irresponsible consumption of the natural resources risking the continuity of the human race. The importance attributed to the solution of the environmental problems by the science of ecology which has appeared following this consciousness and the efforts of the United Nations to solve these problems have the sole purpose of preserving the historical and cultural possessions for the future generations for a more civilised wond to live in. There are important tasks for the artists to carry out for the succes of the environmental arrangement activities which aim at securing more beautiful and productive living mediums for the people. By means of participating in the interior and outdoor space arrangements of the environmental equipment elements that will be able to add aesthetic and culturel dimensions to life, they fulfil the task of a culturel service with the education that will go on for centuries. Water works and constructions employing water works which are among the culture possessions have preserved the importance and the significance they have had in the lives of the societies for centuries by means of not only their visual and auditory effects but also their symbolic and figurative attributions. This study which discuses water works and the importance of the environmental arrangements of the constructions where water is employed and the role of ceramics in water works is made up of four parts. In the first part, the emphasis is laid on the relationship of man with the environment, and the development and improvement of artificial suurroundings while protecting the historical, natural and culturel environment. In the second part, the relationship between water and life is handled and the importance of water in the development of civilisations is tried to be explained by partial historical information.The third part deals with the water constructions used in environmental, arrangements which are classified according to their functions. Lastly, the fourth part studies the designs with in the thesis where the visual and the auditory effect of water is attempted to be used as an assisting element to the object and event where water is not employed, their visual integrity with space is tried to be achieved.