Deniz dalgalarının geotekniği kapsamında İzmir liman önü taban zeminleri kireç stabilizasyonu laboratuvar araştırması
  1. Tez No: 50229
  2. Yazar: MUHİTTİN ÇALIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET İzmir Körfezi Liman önü tarama malzemesi ile karada dolgu yapımı (denizel dolgu) düşüncesinden hareket edilerek, bu zeminlerin kireç ile stabilizasyonu laboratuvar ölçeğinde araştırılmıştır. Tarama malzemesinin büyük bölümünün yüksek plastisiteli inorganik silt (MH, elastik silt) grubuna girdiği ve, stabilizasyon için gerekli kireç oranının en az %6 olduğu belirlenmiştir. Proctor sıkılığında %6 kireç karışımlı olarak hazırlanan deney örneklerinin serbest basınç mukavemetini 2 misli kadar arttırarak 8 kg/cm2'yi aştığı bulgulanmıştır. Kireç stabilizasyon ve derin karıştırma (deep mixing) hakkında literatür bilgileri aktarılmıştır. Anahtar Sözcükler : Denizel dolgular, kireç stabilizasyonu, laboratuvar araştırma bulguları, İzmir Körfez Liman önü zeminleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A laboratory investigation has been performed for the lime stabilization of clayey soils obtained from the sea bottom in front of the Izmir Harbour. It has been determined that the bottom soils are predominantly highly plastic inorganic silt (MH) and the minimum percentage of lime for the stabilization of this soil is 6%. Unconfined compressive strength of the test samples prepared with 6% lime at Proctor density exceeds 8 kg/cm2. Keywords : Marine fills, lime stabilization, laboratory investigation, İzmir Bay soils. i i