Endüstri işletmelerinde seçilmiş faktörlere göre çalışma koşullarının ergonomik değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 50230
- Danışmanlar: PROF.DR. DEMİR ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ENDÜSTRİ İŞLETMELERİNDE SEÇİLMİŞ FAKTÖRLERE GÖRE ÇALIŞMA KOŞULLARININ ERGONOMÎK DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA A RESEARCH ON ERGONOMIC EVALUATION OF WORKING CONDITIONS ACCORDING TO SELECTED FACTORS IN INDUSTRIAL FACILITIES Özet İnsan-Makina-Çevre sisteminde faktör insan çalışma süresince işten veya iş çevresinden kaynaklanan tüm olumsuz koşullardan etkilenir. Bu durum özellikle yeni iş sistemleri ve yeni teknolojilerin uygulamaya geçirilmesi ile birlikte çalışma ortamlarının daha karmaşık ve dinamik çevre altında kalmasına da yol açmaktadır. Bu.gelişmeler zorunlu olarak günümüzde çalışma koşullarının ergonomik ilkelere göre yeniden düzenlenmesini moda deyimiyle çalışma koşullarının insancıllaştırılmasını ön plana çıkarmakta, gerekli kılmaktadır. Çalışma koşullarının insancıllığından-ve ergonomik uygunluğundan söz edebilmek için iş yeri tasannu, çalışma araç ve gereçleri ile çalışma çevresinden kaynaklanan ve insana etki eden yüklenmelerin, sistemin elemanı olan inşam beklenilmeyecek ölçülerde zorlamamalıdır. Bu tez çalışmasında iklim' e, gürültü'ye, mekanik titreşim' e, aydınlatmaya ilişkin ve oturma yerleri tasarımından kaynaklanabilecek olumsuz çalışma koşullarının işgöreni nasıl ve ne ölçüde etkilediğim, ve bu etkilere karşı ne tür önlemlerin alınmasının gerektiği ele alınacak, seçilmiş faktörlerin yol açacağı olumsuz çalışma koşullan Schmidtke'nin Ergonomik Değerlendirme Yöntemi ile analiz edilecektir. Summary In the man-machinery-environment system, the factor“man”is easily effected by negative conditions of the job itself as well as its environment during the working process. Working conditions are influenced even more, by the complicated and dynamics environment when new working systems and new technologies are concerned.
Özet (Çeviri)
ENDÜSTRİ İŞLETMELERİNDE SEÇİLMİŞ FAKTÖRLERE GÖRE ÇALIŞMA KOŞULLARININ ERGONOMÎK DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA A RESEARCH ON ERGONOMIC EVALUATION OF WORKING CONDITIONS ACCORDING TO SELECTED FACTORS IN INDUSTRIAL FACILITIES Özet İnsan-Makina-Çevre sisteminde faktör insan çalışma süresince işten veya iş çevresinden kaynaklanan tüm olumsuz koşullardan etkilenir. Bu durum özellikle yeni iş sistemleri ve yeni teknolojilerin uygulamaya geçirilmesi ile birlikte çalışma ortamlarının daha karmaşık ve dinamik çevre altında kalmasına da yol açmaktadır. Bu.gelişmeler zorunlu olarak günümüzde çalışma koşullarının ergonomik ilkelere göre yeniden düzenlenmesini moda deyimiyle çalışma koşullarının insancıllaştırılmasını ön plana çıkarmakta, gerekli kılmaktadır. Çalışma koşullarının insancıllığından-ve ergonomik uygunluğundan söz edebilmek için iş yeri tasannu, çalışma araç ve gereçleri ile çalışma çevresinden kaynaklanan ve insana etki eden yüklenmelerin, sistemin elemanı olan inşam beklenilmeyecek ölçülerde zorlamamalıdır. Bu tez çalışmasında iklim' e, gürültü'ye, mekanik titreşim' e, aydınlatmaya ilişkin ve oturma yerleri tasarımından kaynaklanabilecek olumsuz çalışma koşullarının işgöreni nasıl ve ne ölçüde etkilediğim, ve bu etkilere karşı ne tür önlemlerin alınmasının gerektiği ele alınacak, seçilmiş faktörlerin yol açacağı olumsuz çalışma koşullan Schmidtke'nin Ergonomik Değerlendirme Yöntemi ile analiz edilecektir. Summary In the man-machinery-environment system, the factor“man”is easily effected by negative conditions of the job itself as well as its environment during the working process. Working conditions are influenced even more, by the complicated and dynamics environment when new working systems and new technologies are concerned.All these developments force the working conditions to be restructured according to ergonomic principals, or in a more fashionable saying, force to highlight the humanity part" of the working conditions. To be able to mention the humanity of working conditions and ergonomic conformity, working environment design, working tools and apparatus, and conditions of the environment, which effect the man, should not be forcing the man, the element of the system, in an extraordinary degree. In this research paper, how and to what extent the bad working conditions caused by climate, noise, mechanical vibration, lighting, and sitting designs, effect the worker, and what measures should be taken, will be studied. Bad working conditions, influenced by selected fectors, will be analyzed with the Schmidtke's ergonomic evaluation procedure.