Türkiye'deki enerji tüketiminin belirleyicileri: Eşbütünleşme ve nedensellik analizleri
Determinants of energy consumption in Turkey: Cointegration and causality analysis
  1. Tez No: 502310
  2. Yazar: İSA BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki enerji tüketimi ile ekonomik büyüme, kentleşme, ticaret hacmi ve sanayileşme arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu amaçla ekonomik büyüme, kentleşme, ticaret hacmi, sanayileşme ve enerji tüketimi arasındaki uzun dönem ilişkileri belirlemek için Engle-Granger, Johansen ve ARDL yöntemlerinin yanında, EKK tahmincilerindeki ikinci dereceden yanlılık sorununu ortadan kaldıran Dinamik En Küçük Kareler, Kanonik Regresyon ve Tam Düzeltilmiş En Küçük Kareler gibi tek denklemli eşbütünleşme yöntemleri kullanılmıştır. Tahmin sonuçlarına göre ekonomik büyüme, sanayileşme, kentleşme ve ticaret hacminin enerji tüketimi üzerinde arttırıcı ve anlamlı etkileri vardır. Değişkenler arasındaki nedensel ilişkileri belirlemek için ise Granger ve Toda-Yamamoto nedensellik testleri kullanılmıştır. Granger nedensellik testi sonucunda, ekonomik büyümeden, kentleşmeden, ticaret hacminden ve sanayileşmeden, enerji tüketimine doğru nedensellik bulunurken; Toda-Yamamoto nedensellik testi sonucunda, sanayileşmeden kişi başı enerji tüketimine doğru nedensellik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, relations between energy consumption and economic growth, urbanization, trade volume and industrialization in Turkey investigated. To determine long run relations between economic growth, urbanization, trade volume, industrialization and energy consumption for this purpose, besides Engle-Granger, Johansen and ARDL methods, Dynamic Least Squares, Canonic Regression and Fully Modified Least Squares single equation cointegration methods, which eliminate second-order bias problem of least square estimators, has been used. With respect to prediction results, economic growth, industrialization, urbanization and trade volume has enhancing and significant affect on energy consumption. To determine causality relations between variables, Granger and Toda-Yamamoto causality tests has been used. While Granger causality test results show there is causality from economic growth, urbanization, trade volume and industrialization to energy consumption, Toda-Yamamoto causality test results show, there is causality from industrialization to energy consumption per capita.