Asesment of the methods for the analysis of the finite beams on elastic soils and development of a computer program
  1. Tez No: 50232
  2. Yazar: BÜLENT LALE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, elastik zemine oturan kirişlerin çözüm metodlan incelenmiş ve bu metodlarla ilgili değişik örnekler çözülmüştür. Sonuçlar birbirleri ile karşûaştinlmışör. Birinci metod olarak, Winkler Metodu ele almmıştır.Bu yöntem ayrıntılı olarak anlatılmış ve bu metodla ilgili çözülen örneklerin sonuçlan çalışmada sunulmuştur. ikinci metod olarak, elastik zemine oturan sonlu kirişlerin çözümünde, sonlu elamanlar metodunu esas alan SAP90 programı loûlanılmıştr. SAP90 programının konu ile ilgili data blokları ayrıntılı olarak anlatılmış ve bu program yardımı ile değişik örnekler çözülmüştür. Çözümler diğer metodlarla karşdaştmlmıştır. Üçüncü metod olarak Jemoçkin tarafından geliştirilen temel kirişi altındaki zemin reaksiyonlarının ve çökme değerlerinin Enerji(Kuwet) metodu ile hesaplanmasında izlenen yol açıklanmıştir. Bu çalışmanın sonunda, sonlu sürekli temel kirişlerinin hesaplanmasında kullanılacak Enerji (Kuvvet) metoduna dayalı Basic diliyle yazılmış bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.Bu programla, kiriş altına yerleştirilmiş sonlu sayıdaki elastik mesnetlerde oluşan reaksiyon kuvvetleri ve çökmeler hesaplanabilmektedir. Reaksiyon kuvvetleri hesaplandıktan sonra iç kuvvet değerleri izostatik kiriş esasma göre bulunmuştur. Sayısal örneklerin sonuçları, kiriş altında oluşan reaksiyonların, dış yüklere eşitiği ile karşdaştmlmış ve düşey denge şartmın sağlanması ile hesapların doğruluğu kamtlanmıştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the calculation methods of the beams on elastic soils have been studied and various types of examples have been computed by these methods. The results have been compared with each other. The Winkler Method has been studied as the first method. This method has been explained in detail and different examples have been calculated and also the results have been given in this study. The SAP 90 program based on finite element method have been studied as the second method in calculation of the beams on elastic soils. Seven data blocks of SAP 90 program has been presented in this study. The same examples that solved by Winkler method have also been solved by S AP90 and compared with other methods. Energy (Force) method has been studied as the third method developed by Jemoçkin to compute the soil stresses and displacements beneath the foundation on elastic soils. At the end of this study, the computer program based on Energy Method developed in Basic language to calculate the reactions and displacements beneath the finite beams on elastic soils. It has been seen that by preparing the computer program based on Energy Method, it's possible to carry out the soil stresses and displacements exist in finite amount of elastic supports beneath the foundation on elastic soils. After the reaction forces are calculated, the internal forces are computed with the principle of isostatic beam. The results of the numerical examples have been compared the equality of the reactions beneath the foundation and the external forces.After the SV=0 condition is satisfied, the correctness of the calculations has been proved. II