A Microcontroller based power metering unit
  1. Tez No: 50231
  2. Yazar: ERDİNÇ ALİ İÇTENDOĞUŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGİNER UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu tez, dinamik yapılardaki sürekli hal değişkenlerini, gerçek zamanda izleme, değişimleri kaydetme ve kaydedilen bilgilerle ilgili anlamlı değerler üretme amaçlı bir sistem üzerine yapılmış bir çalışmayı kapsamaktadır. Değişim hızlan yüksek değişkenleri gerçek zamanda izleme, önemli bir konudur. Ancak, izleme çalışması tek başına yeterli olmayabilir. Bunun değişimleri kaydetme ve analiz etme özellikleriyle de desteklenmesi gerekir. Burada anlatılan sistem sürekli haldeki değişkenlerden belirli zaman aralıkları ile periyodik olarak örnek alır. Bu örnekleri, her bir değişken için ayrı bir bellekte saklar. Daha sonra değişkenlerin rms değerleri gibi kullanıcı için anlamlı bazı değerleri hesaplar. Bu değerler, istendiğinde seri bir iletişim hattı ile ana bilgisayara aktarılarak yorumlanabilir. Böylelikle daha geniş çapta sistem entegrasyonu sağlanabilir. Ana bilgisayar başlangıçta tüm ölçme birimlerini programlar. Daha sonra durum bilgilerini periyodik olarak bu ünitelere sorar. Toplanan bilgiler sabit diske kaydedilebilir. ölçme birimleri modüler bir yapıda tasarlanmışlardır. Böylece birden âzla ünite aynı bilgisayara bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis presents a study on the system for monitoring, recording and analysis of continuous variables on the dynamic structures. Real time monitoring, recording or analysis is important for fast dynamic structures. This system periodically takes samples from continuous variables. These captured values are recorded to the seperate memory locations for each variable. Then, their meaningful! characterictic values computed such as rms values. The requested data vector for the related variable is send to the host computer for wide range integration. Sampling is achieved by interrupt method. Captured data are sent to the host computer through a dedicated serial bus. The host computer initially configures measurement units connected to it and checks all the devices periodically. Checking process achieved by polling method. The software in the host computer is able to apply Fourier analysis to data received. These data can be shown in a high resolution graphics screen, or can be saved for later use. The system is designed in modular form, and large amount of measuring units can be controlled by a singe host computer.