Zinc bazitracin (albac)'in yem rasyonlarına katılarak levrek balığının büyümesine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 50233
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
m ÖZET Bu çalışmada levrekbalıklan; 19.76 gr ile 22.13 gr.'dan başlamak üzere 420 günlük sürede, iki ayrı deneme havuzunda katkılı yemle (% 15'lik zinc bacitracin 75 ppm./kg yem) ve katkısız (normal) yemle beslendiler. Bu denemede her iki grubu oluşturan levreklerin boy- ağırlık, kondüsyon faktörleri, korelasyon katsayısı, oransal boyca büyüme, oransal ağırlıkça büyüme ve yemden yararlanma değerleri incelenmiştir. Zinc bacitracin (Albac) (% 15'lik 75 ppm./kg. yem) ilave edilmiştir; katkılı yem ile katkısız (normal) yemle beslenen levreklerdeki değişimlerin izlendiği bu çalışmada; iki grup arasında karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda katkılı ve katkısız yemle beslenen levreklerin ortalama ağırlıkları 386.65 gr. ile 354.85 gr., ortalama boylan 31.85 cm. ile 31.24 cm., kondüsyon faktörleri 1.37 ile 1.33 arasında, korelasyon katsayısı 0.99304 ile 0.9881 lbulunmuştur. Ayrıca katkıylı ve katkısız yemle beslenen her iki grubun oransal boyca büyüme değerleri de 0.284 ile 0.236, oransal ağırlıkça büyüme değerleri de 0.079 ile 0.073 bulunmuştur. tstatistiki açıdan; katkılı yem ile katkısız yemle beslenen levrek balıklarında ağırlıklarında ve boylarında önem kontrolü amacıyla yapılan t-testi sonucunda önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. Deneme süresince yapılan kontrollerde herhangi bir enfeksiyona rastlanılmadığı için hastalıklara direnç konusunda Zinc Bacitracin' in etkisi tespit edilememiştir. Deneme havuzlarının hiçbirinde hastalık görülmeyişi; düşük stok yoğunluğu ile denemenin yapıldığı yerdeki çiftliklerde belirgin bir hastalık görülmemesiyle bağlantılıdır. Denememizde katkılı yemle beslenen levreklerde yem çevrim oranı 1.4 ve katkısız yemle beslenen levreklerde ise 1.6 bulunmuştur. Her iki grup arasında belirgin bir fark gözlenmemesine rağmen, mevcut levrek yem çevrim oranı 2-2.5 altında gerçekleşmesi, kontrollü besleme sonucu yem kaybının minimumda kalmasından kaynaklanmaktadır. Bundan sonraki Zinc Bacitracin ile ilgili yapılacak çalışmalar; katkılı yemlerde farklı oranlar uygulanarak, Zinc Bacitracin'in balık üzerindeki etkisini hangi oranlarda verildiğinde etkili olduğunun araştırılması, büyütme faktörü hakkında daha detaylı bilgiler ve sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Ülkemizde mevcut ve yeni kurulmakta olan yem fabrikalarının da böylesi araştırmalara yönelmesi ve/veya destek sağlanması, ülke ekonomisi açısından yararlı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study (research) Sea basses weighing 19.76 gr. and 22.13 gr. are fed with the containing additive feed (15 % Zinc bacitracin 75 ppm. / kg) and normaly feed in two different cages during 420 days. In the sutdy, length-weight, condition factor, coralasion coefficient and proportional length growing up, proportional weight prowig up numbers of fish reaching at the weight of two different groups of Sea Basses are observed in different cages. Many changes are observed on the Sea Basses which are fed with additetive feed ccontaining (% 15 Zinc Bacitracin, 75 ppm./kg) and normal feed in this research. So two groups are compared. At the and of this study; it is reached thats Sea Basses, feeding with additive feed and normaly feed, whose Average weightes are respectively 386.65-354.85 gr., Average lengthes are 31.85 cm.-31.24 cm., Condution factors are 1.37-1.33, Coralasion coefficients are 0.99304-0.99811, proportional length growing ups are 0.284-0.236 proportional weight growing ups are 0.079-0.073. As a statistics; T-test of which result is found unimportant (P>0.05) is made to control mcrases of weight and lenght at the seabass fed with containing additive and normaly feed. No effects of the Zinc Bacitracin are observed against diseases because or the controls made during Essay. This result is conneting low density and rare diseases in surroundings. tn additioon, it is reached that feed covertion rate of the Sea Basses fed with additive feed is 1.4, fed with normaly feed is 1.6. Eventhough there is no difference not observed between two groups, Checking feeding cause prodigality of feed minimum so feed convertion rate may realize under the 2-2.5. Afterwards Researches with Zinc Bacitracin, by using different proportional in additive fed, studying on, when, how much proportional Zinc Bacitracin given, of which effects on fish provides more defailed knowledge and results on growing up factor. It may be useful that Feed fabrics, in Turkey, should support such researches.