Gelişmekte olan Avrupa ülkelerinde sağlık harcamalarının analizi
Analysis of health expenditures in the developing European countries
  1. Tez No: 502324
  2. Yazar: ONUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Toplumun sağlıklı ve güvenli bir şekilde yaşayabilmesi için kamu sağlık hizmetleri her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Bunun sonucunda toplumlar sağlık hizmetlerinin sınırlarının genişletilmesi gerektiği fikrini her geçen gün daha fazla benimsemektedir. Sağlık sektörü ülke ekonomisinin gelişimi açısından önemli bir rol oynadığı gibi; ülke ekonomisi de sağlık hizmetleri ve sağlık finansmanına pozitif veya negatif etki edebilmektedir. Sağlık harcamaları göstergeleri ülkelerin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde kullanılan önemli göstergelerdendir. Son yıllarda kişi başına düşen gelirin artması, nüfusun yaşlanması, bireylerin sağlık bilicinin ve eğitim düzeyinin yükselmesi, teknolojik cihaz ve tedavilerin daha fazla kullanılması gibi nedenlerden dolayı ülkelerin sağlık harcamalarında artış görülmüştür. Bireylerin sağlıklı olması üretkenliğin ve kalkınmanın devamlı olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı gelişmekte olan ülkeler sağlık politikalarını daha iyi hale getirebilmek için; kaynaklarını verimli kullanmak, daha etkin ve ulaşılabilir bir sağlık hizmet vermek ve sağlık için yapılan çalışmaları desteklemek gibi finansal ve yapısal düzenlemeleri oluşturmalıdır. Bu çalışmada sağlık hizmetleri ve sağlık hizmetlerinin finansmanı hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca gelişmekte olan Avrupa ülkelerinin sağlık harcamaları üzerinde durulmuştur. Gelişmekte olan Avrupa ülkelerinin sağlık harcamaları göstergeleri çok boyutlu ölçekleme analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda ülkelerin birbirlerine olan benzerlik ve farklılıkları saptanmıştır. Türkiye'nin en benzer durumda olduğu ülkenin Romanya, en çok farklılık gösterdiği ülkenin ise Arnavutluk olduğu tespit edilmiştir. Macaristan, Letonya ve Litvanya'nın bir alt grup oluşturduğu görülmüştür. Gelişmekte olan 13 Avrupa ülkesinde diğer ülkelerden en çok ayrışan ülkenin Hırvatistan olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılıkların oluşma sebepleri sağlık harcamaları göstergeleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Türkiye'nin gelişmekte olan diğer Avrupa ülkelerine göre en çok ayrıştığı sağlık harcamaları göstergeleri tespit edilmiştir. Son olarak gelişmekte olan ülkelerin sağlık harcamalarını daha verimli kullanabilmesi için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public health services are becoming more and more important in order for society to live in a healthy and safe way.As a result, societies are increasingly adopting the idea that health care needs to be extended. Just as the health sector plays an important role in the development of the country's economy; the country's economy can also have a positive or negative impact on health care and health financing. Health expenditure indicators are important indicators used in determining the level of development of countries. In recent years, there has been an increase in countries health spending due to increase in income per capita, aging of the population, increase in the level of health and education of individuals, and increased use of technological devices and treatments. The health of individuals ensures the continuity of productivity and development. In order to improve health policies, developing countries should establish financial and structural arrangements such as efficient use of resources, providing a more efficient and accessible health service and supporting studies for health. In this study, information has been provided on health services and financing of health services. It also has been focused on the health expenditure of developing European countries. Health expenditure indicators of developing European countries have been included in the multidimensional scale analysis. It has been determined that the country in which Turkey is in the most similar situation is Romania and the country in which it differs most is Albania. İt has been seen Hungary, Latvia and Lithuania constitute a subgroup. It has been determined that Croatia is one of the most divided countries in the developing 13 European countries. The reasons for these differences has been evaluated through health expenditures indicators. It has been determined that Turkey's health spending indicators, which are most differentiated compared to other developing European countries. Finally, recommendations have been given to the developing countries to use their health expenditures more efficiently