Ailesel akdeniz ateşi tanısı almış hastaların kronik hastalık anemisi açısından takibi ve değerlendirilmesi
Assessment and following up of chronic disease anemia in patients with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 502325
  2. Yazar: ÖZGE KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKTAY AYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), kendi kendini sınırlayan, tekrarlayan ateş ve aralıklı serozal inflamasyon ile karakterize otozomal resesif geçişli, otoenflamatuvar bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı AAA tanısı alan hastalardaki kronik hastalık anemisinin kolşisin tedavi ile düzelip düzelmediğini değerlendirmek ve kolşisinin ileal mukoza üzerindeki etkisi ile vitamin B12 eksikliği oluşturup oluşturmadığını aydınlatmaktı. Gereç ve Yöntem: Çocuk romatoloji polikliniğimize başvuran ve Tel-Hashomer kriterlerine göre yeni tanı almış 46 çocuk hasta çalışmaya alındı. Hepsi tanı anında 18 yaşın altında olan katılımcıların tedaviye başlamadan önce, tedavinin 3. ve 5. ayında, ataksız dönemde alınan kan örneğinde hemoglobin, hematokrit, platelet, serum amiloid A, demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin, vitamin B12, folat ve idrar örneğinde protein/kreatinin oranı değerlendirildi. Elde edilen verilerin kendi içinde karşılaştırılmasına ek olarak fenotipik özelliklerini de mutasyon sonuçlarına göre analiz edildi. Bulgular: Özellikle tedavi öncesi ve tedavinin 5. ayındaki; ortalama hemoglobin değerinin artışında anlamlı (p=0,048
Özet (Çeviri)
Background: Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autosomal recessive autoinflammatory disease, characterized by recurren fever and self-limited paroxysmal attacks of serosal inflammation. The aim of this study was to evaluate whether chronic anemia in patients with AAA was improved by treatment with colchicine, and to explain whether colchicine has an effect on ileal mucosa and vitamin B12 deficiency. Material and method: Forty-six pediatric patients who applied to our pediatric rheumatology clinic and who were diagnosed according to Tel-Hashomer criteria were included in the study. All patients under the age of 18 were assessed in the attack-free period; for hemoglobin, hematocrit, platelet, serum amyloid A, iron, total iron binding capacity, ferritin, vitamin B12, folate and urine protein / creatinine ratio before treatment, on the third and fifth months of treatment. In addition to comparing the obtained data internally, we analyzed the phenotypic characteristics according to the mutation results. Results: Especially before treatment and at the fifth month of treatment; we found that there was a significant difference in increasing mean hemoglobin value (p=0,048