Kültür ortamında büyütülen ve hipoksi oluşturulan embriyolar üzerine b12 vitamininin ın vıtro etkisi
It is grown in culture media and hypoxia on embryos created in vitro effects of vitamin b12
  1. Tez No: 502331
  2. Yazar: DİLARA PATAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP NİSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
KÜLTÜR ORTAMINDA BÜYÜTÜLEN VE HİPOKSİ OLUŞTURULAN EMBRİYOLAR ÜZERİNE B12 VİTAMİNİNİN IN VITRO ETKİSİ Dilara PATAT Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Ocak 2018 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mehtap NİSARİ ÖZET Hipoksi; vücut içinde veya dışında herhangi bir yerde oksijen basıncının azalması anlamına gelmekte ve yaşamsal faaliyetlerin düşmesine neden olmaktadır. Oksijen konsantrasyonunun kritik eşik değer olan %6'nın altına düşmesiyle nörogenez, anjiogenez ve hücre çoğalmasının bozulduğu tespit edilmiştir. Hipoksi koşullarında yaşamlarını sürdürebilmek için hücreler bir seri adaptif cevap geliştirmektedir. Erken embriyonik dönemde hipoksi hücre çoğalmasını engellemekte ve nöral hücrelerin ölümüne neden olmaktadır. Aynı zamanda hipoksiye bağlı kraniofasiyal anomaliler meydana gelmektedir. Antioksidanlar vücutta serbest radikallerin normalin üzerinde oluşumunu engellenmekte ve bu radikaller nedeniyle oluşan hasarları önlenmektedir. Bu çalışmada, hipoksi oluşturulan embriyo kültür ortamına eksojen antioksidan olan B12 vitamini ilave ederek embriyo gelişimi üzerine olan etkisi araştırıldı. 48 saatlik kültür periyodu sonunda 10 µM ve 100 µM B12 vitamininin embriyolar üzerine etkisi morfolojik olarak değerlendirildi. Morfolojik skorlama parametreleri, vitellus kesesi çapı, baş-kıç uzunluğu ve somit sayısı karşılaştırıldığında kontrol grubuna göre hipoksi grubunda gelişim geriliği olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
IT IS GROWN IN CULTURE MEDIA AND HYPOXIA ON EMBRYOS CREATED IN VITRO EFFECTS OF VITAMIN B12 Dilara PATAT Erciyes University, Department of Anatomy MS. Thesis, January 2018 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Mehtap NİSARİ ABSTRACT Hypoxia is that decreases the pressure of oxygen in the place of internal or external parts of body, and reduces vital facilities. It is pointed out that when the certain value of oxygen concentration, which is %6 falls down, angiogenesis, iron metabolism, glucose metabolism, and the malformation of cell proliferation deteriorates. Under hypoxic conditions, cells develop such a kind of adaptive solutions. Oxidative stres means the distortion of balance that cells have innate feature between oxidant and antioxidant, and also oxidant increases. Hypoxia prevents cell proliferation in the early embryonic period, and it causes neural cell death. At the same time, crainofacial malformations occur by depending on the hypoxia. In this experimental study, it is researched the effects of vitamin B12, an exogen antioxidant, is added in the embryonic culture medium in which hypoxia occurs on the embryo's development. At the end of 48 hours of culture period, it is evaluated as morphologicallythe effects of 10 µM and 100 µM vitamin B12 dose on the rat embryos. When it is compared to the control group and hypoxia group in the light of parameters of morphological scors, mean yolk sac diameter, crown-rump length and somite number, it is observed the growth deficiencies in the hypoxia group. There is no serious different values as statistically between the hypoxia group and hypoxia group with low concentration vitamin B12.