İnsan fetüslerinde alt ekstremite kas gelişiminin mikroskobik yöntem ile araştırılması
Investigation of lower extremity muscle development with microscobic method in human fetuse
- Tez No: 502334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜBRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Gelişim anatomisi çalışmaları genellikle doğum sonrasını kapsamaktadır ve patolojiler üzerinedir. Literatürde fetal dönemde kas lifinde hacim artışı gestasyonel yaş ile histolojik olarak karşılaştırılmıştır. Ancak alt ekstremite lif artışının ve parankima stroma oranının incelendiği çalışmalara rastlanılmamıştır. İntrauterin döneme ait kas gelişimi konusunda literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmamızda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı fetüs koleksiyonuna ait eksternal anomalisi olmayan 20 insan fetüsü kullanılmıştır. Standart doku takibi, parafin bloklama ve H&E boyamanın ardından stereolojik yöntemle 25x35'lik gridler ile temsili kas lifi sayısı ve parankima stroma oranı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Researches on developmental anatomy usually involve postpartum and are based on pathologies. In the literature, the volume increase in muscle fiber in the fetal period was compared histologically with gestational age. However, there are no studies investigating the increase in lower limb fiber and the ratio of parenchyma stroma. It is aimed to contribute to the literature on muscle development of intrauterine term. Materials and Methods: In our study, 20 human fetuses without external anomalies were used in the fetus collection belongs to Izmir Katip Çelebi University Anatomy Department. After standard tissue processing, paraffin blocking and H & E staining, the number of muscle fibers and parenchyma stroma ratio were determined by stereoscopic method with 25x35 grids.