Köpeklerde dirsek displazisine bağlı topallıkların radyolojik ve bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Compared evaluation with computed tomography and radiology of the lamenesses caused by elbow dysplasia in dogs.
- Tez No: 502335
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dirsek displazisi orta ve büyük ırk köpeklerin yavrularında görülen, dejeneratif eklem hastalığı ile sonuçlanan bir dizi hastalığın adıdır. Etiyolojisinde genetik faktörler büyük rol oynar ve multifaktöriyel olmakla beraber henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Köpeklerde dirsek displazisinin teşhisi çeşitli zorluklar içermektedir. Küçük bir eklemde yerleşen fazla sayıda anatomik yapı, eklemin patolojilerinin teşhisinde çeşitli zorluklar barındırır. Dirsek displazisinin teşhisi için günümüzde henüz ortaya konmuş bir tanı protokolü yoktur. Teknolojik ilerlemeler ile birlikte gelişen ve giderek yaygınlaşan tanı teknikleri ile hastalığın anlaşılması için günümüzde hala çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın konusunu Ankara Üniversitesi Hayvan Hastanesi Küçük Hayvan Kliniği'ne ön ekstremite topallığı ile getirilen 10 hasta oluşturdu. Hastaların yapılan klinik muayenesi sonunda dirsek displazisinden şüphelenilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların radyolojik incelemeleri IEWG standartlarında çekilen 4 radyografinin değerlendirilmesi ile yapıldı. Radyografik incelemelerin ardından alınan bilgisayarlı tomografik görüntüleri değerlendirildi ve röntgen bulguları ile kıyaslandı. Bu çalışmanın sonunda dirsek displazisinin teşhisinde bilgisayarlı tomografinin, direkt radyografiye göre üstünlüğü açıkça ortaya konmuştur. Tek başına bilgisayarlı tomografinin aydınlatamadığı olgular için ise yeni tanısal protokollerin ileriki çalışmalar ile hastalığın teşhisine katkısı olacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Elbow dysplasia is the general name of a series of diseases that result with degenerative elbow disease and are seen in the puppies of middle and large breed dogs. The ethiology of the disease is multifactorial and unlightened yet, although the genetic factors have a big role in the developement of the disease. The diagnosis of elbow dysplasia has various difficulties. Multiple anatomic structures in a small joint makes the diagnosis of elbow pathologies difficult. There is not a certain diagnostic protocol for elbow dysplasia today. Studies are still sustained with the diagnostic techniques that spread and developing with the progresses in technology. The subject of this study is composed by 10 patients that are brought to Ankara University Animal Hopsital Clinic of Small Animals with the complaint of forelimb lameness. After the clinical examination, the patients that were suspected with elbow dysplasia were involved in the study. Radiological examinations of the patients were done by evaluation of 4 radiographies taken according to the IEWG standarts. After the radiologic examination, the CT images were evaluated and the findings were compared with the radiologic findings. As a result of the study, the superiority of CT to direct radiography was clearly presented. It was also resulted that the new protocols and further researches will be helpful with the diagnosis of the disease in the cases that CT itself has not been enough to enlighten.