Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinde qQT intervali, QT dispersiyonu, düzeltilmiş QT (QTC) intervali ve düzeltilmiş QT (QTC) dispersiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of QT interval, QT dispersion, corrected QT interval and corrected QT dispersion in iron deficiency and iron deficiency anemia
- Tez No: 502354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Kanın oksijen taşıma kapasitesinde azalma olan aneminin önemli nedenlerinden biriside demir eksikliği anemisidir. Dünyada demir eksikliği anemisi çocukluk çağında önemli sağlık sorunudur. Demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinnin etkilediği organlardan biriside kardiovasküler sistemdir. Demir eksikliği anemisi ile kalp atım hızı, QT intervali, QTd, QTc intervali, QTcd farklılıkları ve QTd ile QTcd arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma kapsamında, anemisi olan 57 çocuktan oluşan olgu grubu ile herhangi bir patoloji tespit edilmeyen 61 çocuktan oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Bütün çocuklardan kan örneklemi alınarak tam kan sayımı, serum demiri, demir bağlama kapasitesi, ferritin, Transferin satürasyonu düzeylerine ulaşılarak demir eksikliği anemisi olup olmadığı saptanmıştır. Ayrıca, tüm çocuklara EKG çekilerek ile kalp atım hızı, QT intervali, QTd, QTc intervali, QTcd hesaplanmıştır. Bulgular: Gruplar arasında hematolojik laboratuvar verilerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p-değeri
Özet (Çeviri)
Objective: One of the major causes of anemia in which blood has a reduced oxygen transport capacity is the anemia of iron deficiency. The anemia of iron deficiency all over the world is a major health problem in childhood. Iron deficiency and iron deficiency are the cardiovascular system in one of the organs affected by the anemia. We aimed to investigate the relationship between QTcd, QT interval, QTd, QTc interval, QTcd differences and heart rate with anemia of iron deficiency. Materials and Method: In the study, a study group consisting of 57 children with anemia and, a control group consisting of 61 children without any pathology was formed. Blood samples were taken from all participants and it was determined whether iron deficiency anemia was reached by reaching full blood count, serum iron, iron binding capacity, ferritin, Transferin saturation levels. In addition, heart rate, QT interval, QTd, QTc interval, QTcd were calculated by taking ECG from all participants. Findings: Significant differences were found in hematological laboratory data among the groups (p-value