Demir eksikliği anemisinde demir sülfat, demir hidroksi polimaltoz ve demir-çinko tedavilerinin karşılaştırılması
The comparison of treatment with ferrous sulphate, iron polymaltose complex and iron-zinc in iron deficiency anemia in childhood.
  1. Tez No: 243058
  2. Yazar: YASEMİN ÖZSÜREKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜMRÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çocukluk çağı demir eksikliği anemisi (DEA) tedavisinde farklı demir preparatlarının etkinliğini karşılaştırmak amacıyla yapılan bu prospektif çalışmaya yaşları 6-180 ay arasında olan, malabsorbsiyonu düşündürecek bulgusu olmayan, talasemi taşıyıcılıkları ekarte edilen ve ağırlıklı olarak nutrisyonel demir eksikliği anemisi olan 60 çocuk alınmıştır. Demir eksikliği anemisi olan çocuklara değişik demir preparatları başlanarak aldıkları demir preparatlarının cinsine göre üç gruba ayrılmışlardır. Ferröz sulfat ( Fe-S) çözeltisi ile tedavi edilen grup Grup I, demir hidroksi polimaltoz ( Fe-OH-PM) çözeltisi ile tedavi edilen grup Grup II ve demir - çinko bir arada olduğu çözelti (Fe-Zn) ile tedavi edilen grup ise Grup III olarak adlandırılmıştır. Hastaların 8 hafta boyunca aldıkları tedavilerin etkinliğine bakılmış ve demir tedavisine cevapları karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada her üç gruptaki hastalarda 8 haftalık tedavi sonrasında hemoglobin ve buna paralel diğer hematolojik parametrelerinde başlangıç değerlere göre istatistiksel anlamlı artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the effectiveness of the different oral iron preparations in children with iron deficiency anemia (IDA). Sixty children with IDA, aged between 6 months and 180 months, were randomly included in group I that was treated with ferrous sulfat (Fe-S), group II that was treated with iron polymaltose complexes (Fe-OH-PM) and group III that was treated with combination of iron-zinc (Fe-Zn). Children were excluded if they had have malabsorbtion or thalasemia tarit. The responses and effectiveness of different iron preparations were evaluated and compared. The duration of treatment was 8 weeks.In conclusion, when compared to their baseline, there were statistically significant difference in each group in hemoglobin level and the other hematological parameters throughout the study.