Demir eksikliği anemisinde intravenöz demir hidroksil sukroz tedavisinin endojen eritropoetin düzeyine etkisi ve vitamin A desteğinin anemi tedavisindeki rolü
  1. Tez No: 91161
  2. Yazar: MUSTAFA ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKİF ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
3V ÖZET Demir eksikliği anemisi çocukluk çağının en sık görülen anemi şeklidir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin bu soruna daha çok eğilmesi gerekliliği tartışılmaz bir gerçektir. Demir hidroksil sükroz hemodiyaliz hastalarında, gebe kadınlarda ve diğer demir eksikliği durumlarında güvenle ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Yakın zamanda kliniğimizde de yapılan bir çalışmada demir eksikliği anemisi tanısı alan çocuklarda intravenöz demir hidroksil sükroz verilerek çok başarılı sonuçlar alınmıştır. Son yıllarda deney hayvanları ve insanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda demir eksikliği anemisi tedavisinde i.v demir hidroksil sükrozun endojen EPO sentezini artırdığı, ayrıca bu hastalara ilave A vitamini desteği yapılması ile de depolardan demirin mobilize olabildiği ve metabolik kullanımının düzeldiği bildirilmektedir. Çalışmamızda demir eksikliği anemili hastalarda serum A vitamini ile B-karoten düzeyi normal tespit edildi. İV demir alan grup ile İV demir + A vitamini alan grup arasında tedavi sonrası demir parametreleri yönünden fark bulunmadı. İ.V demir hidroksil sükroz verilen grubun serum EPO düzeyleri oral demir alan grupla karşılaştırıldığında tedavi öncesi oldukça yüksek olduğu, tedavi sonrasında ise bir miktar düşmekle birlikte rölatif olarak yüksekliğini koruduğu gözlenilmiştir. İV demir tedavisi alan grubun tedavi öncesi bazal hemoglobin düzeyi oral tedavi verilen gruba göre anlamlı derecede düşük olmasına rağmen, tedavi sonrası 15. günden soÜU itibaren bu durumun tersine döndüğü ve tüm tedavi boyunca İV demir tedavisi alan grubun hemoglobin düzeyinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durum göstermiştir ki, demir eksikliği anemisi tanısı alan oral demir tedavisine cevapsız vakalarda, preoperatif anemisi hızla düzeltilmek istenen vakalarda, ayrıca sadece demir eksikliği anemisi tanısı almış ve hemoglobin değeri çok düşük olan vakalarda 3-4 günlük IV demir tedavisi ile 2-2.5 aylık oral demir tedavisi alma zorunluluğu ortadan kalkmakta ve daha fazla bir tedavi başarısı elde edilmiş olmaktadır. Biz İV demir tedavisinin bu özelliğinin onun Hem biosentezinde kullanılan bir substrat olmasına ilave olarak endojen EPO düzeyini artırmasına bağlı olabileceğini ve bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. AA
Özet (Çeviri)
öl SUMMARY Iron deficiency anemia is the most common seen anemia of childhood. Especialy, it is inevitable fact that developing countries should pay attention to this issue. Iron hydroxyl sucrose is used with success and confidence in hemodialysis patients, pregnant women and iron deficiency anemia. In the prese nt study we have done, we taken very good results after giving IV iron hydroxyl sucrose to the patients with the diagnosis of iron deficiency anemia. In the last ? ears studies that had been done on animals and human beings showed that IV iron hydro: yl sucrose increased endogen synthesis of EPO in the treatment of iron deficieny anemia. Also it is mentiened that the additional treatment of vit A, iron mobilizes from the stores and the metabolic usage is corrected. In our stucy we established that the levels of serum vit A and B carotene were normal and after ihe treatment we didn't see any difference in the levels of iron in the control group. After we considered the serum levels of EPO between the groups that had taken oral iron and IV iron hydroxyl sucrose, it has been observed that EPO levels were very high before the treatment, it was still relatively high although the levels were lowered a bit. Before the treatment, although the level of basal hemoglobin in İV iron sucrose group is lower than the other group, it has been seen the lewel of the hemoglobin was still high in the patients taking İV iron sucrose group during the treatment in the fifteenth day.az This condition shows us that in some patients having very low hemoglobin level, the hemoglobin level of the patients we want to rise rapidly and the patients not responding with only oral iron treatment, hemoglobin level can be risen by giving İV iron treatment in 3 or 4 days. This application abolishes the necessity of taking oral iron treatment for 2 - 2.5 months. We think that treatment of İV iron not only is used in Hem biosenthesis, but also helps to rise endogen EPO level and we suggest further research in this field. Ao