Konya'da yaşayan sağlıklı çocuklarda serum immünglobulin ve immünglobulin G alt grupları için referans aralıklarının belirlenmesi
Reference ranges for serum immunoglobulin (IGG, IGGA, IGM) and IGG subclasses in healthy children who are living in Konya
- Tez No: 502377
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE ARTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İmmünglobulin düzeyleri, primer ve sekonder immün yetmezliklerin tanısında en önemli tarama testidir. Sağlıklı çocuklarda immünglobulin (IgG, IgA, IgM) ve IgG alt grup düzeyleri farklı etnik gruplar arasında genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle yaşa göre değişmektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı çocuklarda serum immünglobulin düzeylerinin yaşa göre referans değerlerini belirlemektedir. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 0-18 yaş arasında toplam 330 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Serum immünglobulin düzeyleri her bir yaş grubunda 30 kişi olacak şekilde toplam 11 grupta, IgG alt grupları 2 yaş üzerinde toplam 6 grupta nefelometrik yöntemle ölçüldü. Ortalama, minimum, maksimum değerler ile %95 güven aralığı belirlendi. Serum IgG düzeylerinin yenidoğan döneminde yüksek olduğu, 6.aya kadar azaldığı ve sonrasında artarak 18 yaşında maksimum seviyeye ulaştığı gözlendi. IgA düzeyinin yenidoğan döneminde çok düşük olduğu sonra yaşla birlikte arttığı saptandı. IgM ve IgG alt gruplarının düzeylerinin ise yaş gruplarına göre değişken olduğu izlendi. Bu çalışma ile sağlıklı çocuklarda serum immünglobulin düzeylerinin referans aralıkları güncellendi. Serum immünglobulin düzeylerinin belirlenmesi primer ve sekonder immün yetmezlik tanısında genel tarama testi olup bu hastalıkların doğru tanı, tedavi ve izleminde çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The determination of immunoglobulin levels is the most important screening method for primary and secondary immune deficiencies. Immunoglobulin (IgG, IgA, IgM) and IgG subgroup levels change with age in healthy children due to genetic and environmental factors among different ethnic groups. The aim of this study is to determine the age-related reference values of serum immunoglobulin levels in healthy children. A total of 330 healthy children aged between 0-18 years who visited Selçuk University Medical Faculty, Child Health and Disease Policlinic were included in this study. Serum immunoglobulin levels were measured with a nephelometric method in a total of eleven groups, each group consisting of thirty individuals, and IgG subgroups in six groups over two years of age. The 95% confidence interval was determined according to mean, minimum, maximum values obtained from this data. It was observed that the serum IgG levels were high during newborn period, and decreased until the 6th month and then increased to reach to a maximum level at the age of 18 years. The level of IgA was found to be very low in the newborn period and then increased with age. IgM and IgG subgroups were found to vary according to age groups. The reference intervals of immunoglobulin levels in children were updated with this study. Determination of serum immunoglobulin levels is a screening test for primary and secondary immunodeficiency, and they are very important for accurate diagnosis, treatment and follow-up.