Aile içi iletişimin çocuk üzerindeki etkileri
The effects of family communication on the child
  1. Tez No: 809943
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İletişim her tür canlı ve cansızın isteyerek ya da istemeden içinde bulunduğu bir olgudur. Bireyler, iletişim sayesinde birbirlerine duygu ve düşüncelerini aktarabilirler. Sağlıklı bir iletişim kurulmasında, çocukla aile arasında anlaşılır bir iletişim sağlanmasında öncelikle anne ve babanın doğru bir örnek teşkil etmesi gerekir. Aile bireyleri birbirine empati duymalı, daha anlayışlı davranmalı, özgür alanlarına saygı duymalı, sosyalleşebilecekleri ortam yaratmaları, baskıcı, zorlayıcı, tehdit edici, küçümseyici davranışlardan uzak durmalı, etkili bir şekilde dinleme ve anlama halinde olmalıdırlar. Araştırmada anne, baba ve çocuk arasında birbirlerine karşı empati duyarak, dürüst bir şekilde sergilenmesi sonucunda kuvvetli bir aile içi iletişim sağlanır. Bu çalışma ile olumlu ve olumsuz iletişimleri bulunan aile bireylerinin ilişki durumları incelenecektir. Bu araştırmanın evrenini Konya ilinde yaşayan anne ve babalar oluşturmuştur. Örneklemi ise 48-72 ay arası çocukları bulunan 405 anne ve babalardan oluşmaktadır. Çalışmanın verileri, Demografik Bilgi Formu, Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı (ABÇİDA) ile toplanmıştır. Bu araştırmada çocukların anne-baba-çocuk iletişimini değerlendirme aracı boyutları arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, aile içi iletişim becerileri ile çocukların iletişim becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Aile içi iletişim, sözsüz iletişim, konuşma, karşındaki tarafından dinlenme, mesaj ve empati perspektifleri üzerinden incelenmiştir. Böylelikle aile içi iletişimi geliştirmek, problemleri ortadan kaldırmak ve bireysel sorunları çözmeye çalışmak hem ebeveynlerin hem de çocukların topluma kazanımı için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is a phenomenon in which all kinds of living and non-living things are involved willingly or unwillingly. Individuals can transfer their feelings and thoughts to each other through communication. In establishing a healthy communication, in providing an understandable communication between the child and the family, first of all, parents should set a correct example. Family members should empathize with each other, be more understanding, respect their free space, create an environment where they can socialize, avoid oppressive, coercive, threatening, condescending behaviors, and be in an effective way of listening and understanding. In the research, a strong intra-family communication is ensured as a result of the honest display of empathy between the mother, father and child. In this study, the relationship status of family members who have positive and negative communication will be examined. The universe of this research consisted of mothers and fathers living in Konya. The sample consists of 405 mothers and fathers with children aged 48-72 months. The data of the study were collected with the Demographic Information Form and the Mother-Father-Child Communication Evaluation Tool (ABÇİDA). In this study, when the relationship between the dimensions of the child's parent-child communication assessment tool was evaluated, it was concluded that there was a positive and significant relationship between the communication skills of the children and the communication skills within the family. Family communication, nonverbal communication, speaking, listening by the other person, message and empathy perspectives are examined. Thus, improving communication within the family, eliminating problems and trying to solve individual problems have been evaluated for the integration of both parents and children into society.