10-14 yaş arası çocukların sosyal medya bağımlılığı ile obezite farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of social media addiction and obesity awareness of children between 10-14 years old
- Tez No: 771147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Teknoloji ve internet hayatımızın değişmez bir parçası haline gelmiştir. Yeni bir tanım olan sosyal medya bağımlılığı bireyleri fiziksel, psikolojik ve akademik yönden olumsuz etkiler. Sosyal medya bağımlılığının neden olabileceği hareketsiz yaşam tarzı, obezite için iyi bilinen bir risk faktörüdür. Tüm dünyada her yaş grubunda obezitenin giderek artması, özellikle çocukluk çağında başlayan obezitenin kişiye ve ülkeye getirdiği yükler ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Ergenlik dönemi, madde ve davranışsal bağımlılıklarla, yeme bozuklukları ve ilintili hastalıklara daha yatkın olunan bir dönemdir. Bu çalışmada ergenlik döneminde olan çocukların sosyal medya bağımlılıkları ile obezite farkındalık düzeylerini değerlendirip, aradaki ilişkiyi saptadıktan sonra bu konudaki toplumsal bilgi ve farkındalık düzeyini arttırmayı hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız analitik-kesitsel tipte bir araştırma olup evrenimizi 06.06.2022-13.06.2022 tarihleri arasında Konya Yunak ilçesi merkez ortaokullarında eğitim gören 10-14 yaş arası çocuklar oluşturmaktadır. Katılımcılara 3 ana bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Anket formunun ilk bölümü araştırmacılar tarafından hazırlanan katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yarayan Kişisel Bilgi Formu, ikinci bölümü Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ), üçüncü ve son bölümü ise Obezite Farkındalık Ölçeğinden (OFÖ) oluşmaktadır. Anket formu Yunak ilçe merkez ortaokullarına gidilerek kişiler ile yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Araştırmaya 228 kişi dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Technology and the internet have become an indispensable part of our lives. Social media addiction, which is a new definition, negatively affects individuals physically, psychologically and academically. sedentary lifestyle, which may be caused by social media addiction, is a well known risk factor for obesity. The gradual increase in obesity in all age groups all over the world, and the burdens of obesity, especially in childhood, have become a serious public health problem. Adolescence is a period in which people are more prone to substance and behavioral addictions, eating disorders and related diseases. In this study we aimed to investigate social media addiction and obesity awereness and their relationship in adelosence. Second goal of our study is increasing public knowledge and awereness about relationship of social media addiction and obesity. Methods: Our research is an analytical-cross-sectional type of research and our universe consists of children aged 10-14, who were educated in the central secondary schools of Konya Yunak between 06.06.2022 and 13.06.2022. A questionnaire consisting of 3 main parts was applied to the participants. The first part of the questionnaire consists of the Personal Information Form, which is prepared by the researchers to determine the socio-demographic characteristics of the participants, the second part consists of the Social Media Addiction Scale for Adolescents(SMASA), and the third and last part consists of the Obesity Awareness Scale(OAS). The questionnaire was applied by going to Yunak district center secondary schools and interviewing the people face to face. 228 students were included in the study.