Türkiye'deki devlet üniversitelerinin eğitim fakültelerinde araştırma kültürü ve akademik performansın incelenmesi
Investigation of research culture and academic performance at faculties of education of state universities in Turkey
- Tez No: 502414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ TONBUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim fakültelerindeki yöneticilerin ve akademisyenlerin araştırma kültürünün geliştirilmesine ilişkin algılarını ve görüşlerini incelemektir. Araştırmada karma model tercih edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Öğretim elemanlarının fakülte yönetiminin araştırma kültürüne desteğine ilişkin memnuniyet ve beklentileri orta düzeydedir. Öğretim elemanlarının cinsiyetlerine, bölümlerine, unvanlarına, ders yüklerine, yurt dışında bulunma durumlarına göre fakülte yönetiminin araştırma kültürüne desteğine ilişkin memnuniyet puanları farklılaşmaktadır. Öğretim elemanlarının cinsiyetlerine, bölümlerine, unvanlarına, ders yüklerine, yurt dışında bulunma durumlarına, kıdemlerine, kurumda çalışma sürelerine, danışmanlık yüklerine göre fakülte yönetiminin araştırma kültürüne desteğine ilişkin beklenti puanları farklılaşmaktadır. Fakülte yöneticilerinin araştırma kültürünü desteklemeyi önemseme düzeyleri yüksek, araştırma kültürüne desteklerinin akademik performansa katkı düzeyleri orta ve araştırma kültürünü desteklemede karşılaştıkları zorluk düzeyleri ortadır. Fakülte yöneticilerinin araştırma kültürünü desteklemeyi önemseme puanları cinsiyetlerine, görevlerine, kıdemlerine, kurumdaki personel sayılarına göre faklılaşmamaktadır ancak bölümlerine göre faklılaşmaktadır. Öğretim elemanları genel olarak fakülte yönetimlerinin bilimsel toplantılardan haberdar etme ve bu toplantıları destekleme konusunda yaptıkları uygulamalar etrafında yoğunlaşmıştır. Yöneticinin kişisel arası rollerden araştırmacıları destekleme ve motive etme, kararsal rollerinden bölümün itibarını artırmaya yönelik akademik atamalar yapma konularında öğretim elemanlarının fazlaca beklenti içinde oldukları görülmüştür. Fakülte yöneticileri araştırma kültürünü desteklemede karşılaştıkları en fazla zorluk olarak“maddi sorunları”dile getirmişler ve aynı zamanda araştırmacıyı geliştirme konusunda en fazla zorluk yaşanmasının sebebi olarak“maddi sorunları”vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop develop research culture in faculties of education by examining the perceptionsand opinions of faculty managers and academics. Mixed model was preferred in this research. According to the results of this research; the academics assessed the present situation of research culture moderately and developed moderate expectations. According to the gender, field of study, title, course loading and abroad experience,satisfaction points of academics on research cultural support of management differ. According to the gender, field of study, title, course loading and abroad experience,seniority, working hours in the institution, supervising loading,expectation points of academics on research cultural support of management differ. Faculty managers have high level points of caringfor supporting research culture,mid level points of contribution of research cultural support to academic performance, mid level points of the difficulties they face in supporting research culture. The points of caringfor supporting research culture of faculty managersdo not differ according to their gender, their duty, their seniority, the number of personel in the institution, but differ according to their field of study. Academics stated the practices of faculty administrators make for supporting research culture that“informing and supporting scientific conferences”and“financing scientific conferences”most. It has been seen that the academics are highly anticipated in the personal interrelated roles of the managers that“supporting and motivating the researchers”and indecisional roles of the managers that“making academic assignments to increase the reputation of the department”. Faculty managers expressed“financial problems”as the greatest difficulty they faced in supporting research culture and at the same time emphasized“material problems”as the greatest difficulty in developing the researcher.