Geçici koruma altındaki Suriyelilerin istihdam bakımından yasal statüleri: Adana örneği
Legal status regarding to employment of the Syrians that is under temporary protection: The case of Adana
- Tez No: 502415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL GÜNEŞER DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan ve hala devam eden savaş Suriye'de yaşayan milyonlarca kişinin başka ülkelere göç etmesine neden olmuştur. Bu göç dalgası başta Suriye'ye komşu olan ülkeler olmak üzere neredeyse tüm dünya ülkelerini etkilemektedir. Türkiye gerek komşu ülke oluşu gerek uyguladığı açık kapı politikası ile Suriye vatandaşlarını en çok kabul eden ülkelerden biri olmuştur. Bu durum ülke genelinde ekonomik, sosyal ve hukuksal alanlar başta olmak üzere pek çok alanda değişimleri de beraberinde getirmiştir. Beklenenden çok daha fazla Suriyelinin Türkiye'ye gelmesi bu konuda yasal düzenlemeler yapılmasını da gerekli kılmıştır. 4 Nisan 2013 tarihli 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun yanı sıra Bakanlar Kurulunca 13 Ekim 2014 tarihinde çıkarılan“Geçici Koruma Yönetmeliği”ve 15 Ocak 2016 tarihli“Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İznine Dair Yönetmelik”bu konudaki yasal düzenlemelerin başlıcalarıdır. Ekonomik hayata katılarak çeşitli şekillerde istihdam edilen Suriye vatandaşlarının var olan yasal çerçeve içindeki konumları ve pratikteki durumları arasındaki ilişki, göç sorunun Türkiye'ye etkilerinin incelenmesi bakımından önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Adana ili de barındırdığı yoğun Suriyeli nüfus ile bu ilişkinin incelenebileceği en uygun yerlerden biri durumundadır. Bu çalışma, Adana ili özelinde Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin çalışma hayatına eklemlenmelerini hukuksal zeminde incelemiştir. Bu inceleme temel olarak çalışma izinleri merkezli olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The still-continuing war broke out in Syria in 2011 has caused millions of Syrian people to migrate to other countries. This migration wave has been affecting almost all world countries and in particular peripheral countries to Syria. Because of that both Turkey is neighboring country to Syria and its open door policy implementation Turkey has became most Refugee receiving state in the world. This circumstance particularly has came with a lot of economical, social and legal problems. The Syrian refugees were more than expected, so this made the new legal regulations essential. Temporary protection Regulation (4 April 2013) in accordance with the law no 6458 and the Foreigners and İnternational Protection enacted by Council of Minister; and Instructions Regards Work Permit of Foreigners under Temporary Protection (4 January 2016) are the major legal regulations in Turkey. The relationship between the legal framework and practical situation defining the position of the Syrian refugees who are employed diversely by getting them participated to economical life is an important point in order to study the effects of migration issue. Adana province is a field which is one of the most appropriate field for studying this relationship. This study in detail researches the articulation of the Syrian refugees under temporary protection to work life in Adana and it is based on legal procedure. This study basically is done by relocating the work permit into the center