Örgütsel özdeşleşme, tükenmişlik, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti ilişkisi: Kamu kurumunda bir araştırma
Organizational identification, burnout, job satisfaction and turnover intention: A study in a public institution
- Tez No: 502434
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara ilinde bulunan bir kamu kurumunda çalışan personelin örgütsel özdeşleşme, tükenmişlik, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerinin ortaya konulmasıdır. Çalışmanın ilk iki bölümünde kavramsal çerçevede sunulan iş tatmini, örgütsel özdeşleşme, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti değişkenleri ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Kamu kurumunda çalışmanın yapıldığı dönemde görevde olan 304 personelden anket yoluyla elde edilen veriler, üçüncü bölümde SPSS 22.0 ve AMOS 24.0 paket programları kullanılarak istatistiksel yöntemlerle açıklanmış ve bu değişkenler arası ikili ilişkiler ile aracılık ilişkileri incelenmiştir. Demografik değişkenlerin analizinde t-testi ve tek yönlü varyans analizinden faydalanılmış olup, değişkenler arasındaki ikili ilişkiler için regresyon modelleri oluşturulmuştur. Aracılık ilişkileri Yapısal Eşitlik Modeli (SEM) ile gösterilmiştir. Örgütsel özdeşleşme ile tükenmişlik arasında ve örgütsel özdeşleşme ile işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Tükenmişlik ile iş tatmini arasında negatif yönlü ve anlamlı; tükenmişlik ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. İş tatmini ile örgütsel özdeşleşme arasında pozitif yönlü ve anlamlı; iş tatmini ile işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İş tatmini ile işten ayrılma niyeti arasındaki negatif yönlü ilişkide örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular çalışmanın sonuç bölümünde yorumlanmış, halihazırda çalışan bağlılığını arttırmak ve personel değişim oranını düşürmek için çeşitli çalışmalar yürüten kamu kurumuna çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the relationship between organizational identification, burnout, job satisfaction, and turnover intention of a public institution in Ankara. In the first two chapters of the study, the relationships between job satisfaction, organizational identification, burnout, turnover intention and demographic variables are presented in the conceptual framework. In the third part, the data collected through the questionnaire answered by 304 staff who were working in the public institution at that time were explained by statistical methods using SPSS 22.0 and AMOS 24.0 package programs and the interrelationships between these variables were investigated. In the analysis of demographic variables, t-test and one-way ANOVA were used, and regression models were established for binary relations between variables. Intermediary relationships are represented by the Structural Equation Model (SEM). Negative and significant relationships were found between organizational identification and burnout,between organizational identification and turnover intention. Negative and significant relationships were found between burnout and job satisfaction, while positive and significant relationships were found between burnout and turnover intention. Positive and significant relationships were found between job satisfaction and organizational identification, while negative and significant relationships were found between job satisfaction and turnover intention. The relationship between job satisfaction and turnover intention has been found to be mediated by organizational identification. Findings were interpreted in the conclusion part of the study and various solutions were proposed to the public institution which is currently carrying out various studies to increase employee commitment and reduce staff turnover rate.