Meyve sularında eser element konsantrasyonlarının tayini
Determination of trace element concentrations in juices
- Tez No: 502463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KALEBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada ticari olarak piyasada satılan faklı hacimlerindeki ve farklı ambalaj materyalleri ile paketlenmiş meyve sularının bazı özellikleri araştırılmıştır. Portakal, şeftali, vişne, kayısı ve karışık meyve sularının eser element miktarlarının ( Demir, Bakır, Kurşun, Kadmiyum, Nikel, Kalay, Mangan, Çinko, Sodyum, Potasyum, Magnezyum ve Kalsiyum) mikrodalga yöntemiyle çözünürleştirilip, Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile tayin edilmesi amaçlanmıştır. Analiz edilecek meyve suyu örnekleri piyasaya hâkim üç faklı meyve suyu markası seçilerek marketlerden alınmıştır. Çözünürleştirilen meyve suyu numuneleri AAS (Perkin Elmer-Analyst-AA800) cihazı ile analiz edildi. Analiz sonuçlarına şu şekildedir: Fe; 0,111-0,936 mg/L, Cu; 0,004-1,009 mg/L, Zn; 1,996-0,004 mg/L, Ca; 9,948- 0,910 mg/L, Na; 12,534-1,71 mg/L, K; 4,785-0,412 mg/L, Mg; 7,312-1,648 mg/L. Meyve sularında Pb, Cd, Ni, Sn, Mn ise saptanmamıştır. Bu meyve suyu analizleri sonuçları Türk Gıda Kodeksi standartlarına göre uygunluğu değerlendirilmiştir. Fe, Cu, Zn, metalleri belirtilen yasal limitleri aşmadığı ve yasal limitlerin çok altında olduğu belirlenmiştir..
Özet (Çeviri)
In this study, some characteristics of fruit juices packed with different packaging materials in different volumes sold commercially in the market were investigated. It is aimed to analyze the trace element amounts (Iron, Copper, Zinc, Lead, Cadmium, Nickel, Tin, Manganese Sodium, Potassium, Magnesium and Calcium) of orange, peach, sour cherry, apricot and mixed fruit juices by microwave method and determine by Atomic Absorption Spectrometry. The solubilized juice samples were analyzed by AAS (Perkin Elmer-Analyst-AA800) instrument. The results of the analysis are as follows: Fe; 0,111-0,936 mg/L, Cu; 0,004-1,009 mg/L, Zn; 1,996-0,004 mg/L, Ca; 9,948- 0,910 mg/L, Na; 12,534-1,71 mg/L, K; 4,785-0,412 mg/L, Mg; 7,312-1,648 mg/L. Pb, Cd, Ni, Sn, Mn were not detected in fruit juices. The results of these fruit juice analysis were evaluated according to Turkish Food Codex standards. Fe, Cu, Zn, metals have not exceeded legal limits and are well below legal limits.