İngiltere'de cezalandırma sisteminin evrimi ve sanayi devrimi sürecinin bu evrime etkisi
Evolution of punishment system in England and effects of the industrial revolution on this process
- Tez No: 502465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Cezalandırma sisteminin varlığı insanın topluluk halinde yaşamasının bir sonucudur. İnsan topluluğun beraber yaşama imkanın varlığı ancak ceza sistemi ile getirilmiş bir takım kısıtlamalar sayesinde mümkün olabilir. Ancak, bu kısıtlamalar bir sistem olarak bir anda ortaya çıkmış değildir. Aksine zaman içinde çeşitli şekillere bürünmüş ve sonunda bugünki halini almıştır. Gelişen dünya düzeni içerisinde cezalandırma sisteminin bugünki halinin nihai olduğu yönünde bir fikir öne sürmek oldukça iddialı olur. Zira eldeki çalışma ile anlatmaya çalıştığımız gibi cezalandırma sisteminde meydana gelen değişim, gerçekleştiği toplumun ekonomik, kültürel ve sosyal değişiminden ayrı gitmemiştir. Diğer yandan toplumların ulaşmış bulunduğu entelektüel düzey de cezalandırma sisteminin değişiminde etkili olmuştur. Bu halde, cezalandırma sisteminin yakın veya uzak bir zamanda değişip yeni bir hal alması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü cezalandırmanın hapis cezası ile son halini aldığı günümüz sistemin kusursuz değildir. Cezalandırmanın amacı, toplumun ve siyasal sistemin cezalandırma eyleminden bekledikleri değiştikçe cezalandırmanın yöntemleri de değişecektir. Bu kapsamda bizim iddiamız cezalandırmanın niteliği ve uygulanma usulünün genel insani gelişime paralel olarak daha iyi bir noktaya doğru evrim geçirdiğidir. En vahşi ve sert cezalardan insanın temel hak ve hürriyetlerini gözeten ve cezalandırmadan beklenen amaca ulaşma hedefine odaklanan hapsetme cezasına geçiş bizce sistemin daha iyi bir noktaya geldiğini göstermektedir. Çalışmamızın ulaştığı bu sonuçta inceleme alanımız İngiltere ve inceleme noktamız da Sanayi Devrimi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Existence of punisment system is a result of living as human community. It is the only way that some restriction on behaviour deriving from punishment system for existence of human community. Although it is neccesary for a community, punishment did not emerge just at a time as a whole system. Contrary, it took a long process until today. But it is hard to say that way of punishment we see today is the last and ultimate form. Because, as we tried to explain in this study, punishment system in a given society cannot be seperated from this soceity's social, economic and cultural development. As a given society develops meantime punishment systems is being affected from this development and form of punishment evolve by time. İn the other hand general development reached by human being at a given time, form and usage of punishment was also affected by this progress. As a result of this process, it is likely to say that form of punishment will change as progress continues. Because“imprisonment”,form of punishment we can see today, is not perfect way to punish. As expectations of society and political sytems change, punishment will follow this expectations. But we can surely say that by time punishment have reached a better, more humanitarian level. As to reach this conclusion England was selected for study area and Industrial Revolution for our point of view.